PENN-DEL YMCA SWIM LEAGUE

  Logged in as: Guest (Login | Register)
 Navigation


Contact Us

363,216 visitors
Since 7/1/2005 7:20:44 PM

Visitors today: 317



View Dual Meet Results
Printable Results
  Home Team Away Team
Meet Date Saturday, January 20, 2018     Warm-up: 11:30AM
Team Names Greater Scranton-Monroe B Schuylkill-Monroe B
Coaches Names:
Referee:  
Administrative Official:  
Meet Manager Operator:
Overall Score of Meet:       
8 and Under (Mini) Age Group Score:
9-10 (Cadet) Age Group Score:
11-12 (Prep) Age Group Score:
13-14 (Junior) Age Group Score:
Open (Senior) Age Group Score:






Licensed to Penn-Del Swim League - For Office Use Only License
HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 1/26/2018 11:29 AM
Monroe Division GSYv SKY 01*20-2018 - 1/20/2018
Division - PennDel Swim League
Results

Event 8 Boys 9-10 200 Yard Medley Relay 09 - 10 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Schuylkill YMCA 'A' 2:43.25 2:50.12 7
1) Mentzer, Gavin G 10 2) Davis, Billy 10
3) Bevan, Noah 10 4) Ryon, Turner 10

Event 12 Boys 15-21 200 Yard Freestyle 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Antolick, Joey J 17 SKY 1:48.12 2:08.20 5
2 Slish, Joseph F 15 GSY 2:29.60 2:25.45 3

Event 14 Boys 13-14 200 Yard Freestyle 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Noldy, Kevin 13 GSY 2:24.86 2:21.34 5

Event 16 Boys 11-12 200 Yard Freestyle 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mentusky, Benjamin 12 SKY 3:31.07 3:29.61 5

Event 18 Boys 15-21 50 Yard Freestyle 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Moncayo, Jorge 17 SKY 22.93 23.69 5
2 Castrogiovanni, Brian 15 GSY 29.96 29.62 3
3 Slish, Joseph F 15 GSY 31.40 31.44 1

Event 20 Boys 13-14 50 Yard Freestyle 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Noldy, Kevin 13 GSY 28.63 27.76 5
2 Olson, Justin 13 GSY 30.44 31.33 3

Event 22 Boys 11-12 50 Yard Freestyle 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Agnello, Adrian 11 GSY 34.41 35.90 5
2 Petraitis, Garek 11 GSY 40.11 40.31 3
3 Furcon, Luke 12 GSY 35.93 x42.45
-- Suarez, Renzo 11 GSY 36.18 X38.78
-- Miller, Seth 12 GSY 39.67 X40.40

Event 24 Boys 9-10 50 Yard Freestyle 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 McLaine, Roland 10 GSY 40.39 38.77 5
2 Davis, Billy 10 SKY 39.47 39.42 3
3 Meyers, Chase 10 SKY 38.92 40.13 1
4 Devito, Michael 10 GSY 52.64 49.83
-- Slish, Owen 9 GSY 46.70 X43.79
-- Arneil, Ronald 10 GSY 44.75 X44.81
-- Nivert, Jacob 9 GSY 50.26 X50.11

Event 26 Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle 08 - U Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Page, Xavier 8 SKY 16.58 16.38 5
2 Donovan, Braedy 8 GSY 23.19 20.39 3
3 Ryon, Jude 8 SKY 20.66 21.52 1
4 Acevedo, Evan 7 GSY 23.08 22.53
5 O'Brien, Quin 6 SKY 32.84 x32.62
6 Urban, Henry 5 SKY 28.97 x32.79
7 Malloy, George 7 GSY 33.14 x33.29
-- Kapmeyer, William 6 GSY 27.13 X25.88
-- Wilson, Gannon 5 GSY 24.46 X26.05
-- Ayala, Jordan 7 GSY 25.28 X27.21
-- Schaefer, Ben 5 GSY 33.02 X31.61
-- Agnello, Andraye 7 GSY 39.83 X36.97

Event 28 Boys 15-21 100 Yard Backstroke 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Crawford, Reggie D 16 SKY NT 1:03.31 5
2 Stanitis, Travis D 13 SKY 1:09.54 1:08.32 3
3 Castrogiovanni, Brian 15 GSY 1:17.27 1:19.32 1

Event 32 Boys 11-12 50 Yard Backstroke 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hitchcock, Matthew 11 GSY 48.29 47.21 5
2 Furcon, Luke 12 GSY 49.63 48.20 3
-- Petraitis, Garek 11 GSY 57.04 DQ

Event 34 Boys 9-10 50 Yard Backstroke 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mentzer, Gavin G 10 SKY 40.14 38.82 5
2 Meyers, Chase 10 SKY 48.19 50.60 3
3 Ayala, Royli 9 GSY 51.00 51.11 1
4 Slish, Owen 9 GSY 56.86 55.41
5 Devito, Michael 10 GSY 1:08.98 x1:01.17

Event 36 Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke 08 - U Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mentzer, Owen 7 SKY 22.28 23.76 5
2 Wilson, Sawyer 8 GSY 31.47 24.58 3
3 Ayala, Jordan 7 GSY 31.21 29.81 1
-- Donovan, Braedy 8 GSY 55.20 X25.48
-- Acevedo, Evan 7 GSY 32.54 X29.05
-- Donovan, Ethan 6 GSY 35.20 X29.23
-- Kapmeyer, William 6 GSY 33.97 X32.61
-- Schaefer, Ben 5 GSY 42.38 X34.53
-- Curtin, Charles 6 GSY 35.78 X37.40
-- Agnello, Andraye 7 GSY 45.12 X45.49
-- Malloy, George 7 GSY 50.46 X48.44
-- Wilson, Gannon 5 GSY 31.78 DQ
-- O'Brien, Quin 6 SKY 35.50 DQ
-- Urban, Henry 5 SKY 41.34 DQ

Event 38 Boys 15-21 100 Yard Breaststroke 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Flowers, Paul E 17 SKY 1:02.22 1:05.68 5

Event 42 Boys 11-12 50 Yard Breaststroke 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Agnello, Adrian 11 GSY 43.63 43.21 5
2 Mentusky, Benjamin 12 SKY 48.64 49.35 3
3 Hitchcock, Matthew 11 GSY 51.30 59.71 1
-- Furcon, Luke 12 GSY 50.49 DQ

Event 44 Boys 9-10 50 Yard Breaststroke 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ryon, Turner 10 SKY 51.26 50.58 5
2 McLaine, Roland 10 GSY 55.34 54.41 3
3 Urban, Wesley 9 SKY 55.14 54.55 1
4 Ayala, Royli 9 GSY NT 55.48
5 Nivert, Jacob 9 GSY 57.21 x1:01.10

Event 46 Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke 08 - U Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Amato, Sonny 7 SKY 29.77 33.16 5
2 Wilson, Gannon 5 GSY NT 33.19 3
3 Agnello, Andraye 7 GSY NT 44.30 1
-- Donovan, Ethan 6 GSY NT X45.27
-- Curtin, Charles 6 GSY NT XDQ
-- Malloy, George 7 GSY 52.46 XDQ

Event 48 Boys 15-21 500 Yard Freestyle 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Crawford, Reggie D 16 SKY NT 4:55.61 5

Event 50 Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle 08 - U Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Page, Xavier 8 SKY 37.07 36.42 5
2 Amato, Sonny 7 SKY 50.02 46.34 3
3 Wilson, Sawyer 8 GSY 1:05.96 51.16 1

Event 52 Boys 9-10 100 Yard Freestyle 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ryon, Turner 10 SKY 1:22.95 1:22.11 5
2 Bevan, Noah 10 SKY 1:21.83 1:24.75 3
3 Urban, Wesley 9 SKY 1:29.46 x1:35.44
4 Arneil, Ronald 10 GSY 1:56.18 1:42.31 1
5 Devito, Michael 10 GSY 2:07.69 1:58.28

Event 54 Boys 11-12 100 Yard Freestyle 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Agnello, Adrian 11 GSY 1:18.16 1:22.84 5
2 Miller, Seth 12 GSY 1:36.09 1:32.33 3
3 Mentusky, Benjamin 12 SKY 1:34.49 1:36.69 1

Event 56 Boys 13-14 100 Yard Freestyle 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Noldy, Kevin 13 GSY 1:04.14 1:03.18 5
2 Olson, Justin 13 GSY 1:09.04 1:11.87 3

Event 58 Boys 15-21 100 Yard Freestyle 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Moncayo, Jorge 17 SKY 51.06 52.77 5
2 Stanitis, Travis D 13 SKY NT 55.52 3
3 Castrogiovanni, Brian 15 GSY 1:07.78 1:07.36 1
4 Slish, Joseph F 15 GSY 1:01.16 1:07.53

Event 60 Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly 08 - U Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ryon, Jude 8 SKY 26.83 27.82 5
2 Mentzer, Owen 7 SKY 26.69 30.98 3

Event 62 Boys 9-10 50 Yard Butterfly 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Davis, Billy 10 SKY 48.40 52.87 5
2 Mentzer, Gavin G 10 SKY 53.15 54.06 3
3 Meyers, Chase 10 SKY NT x54.40
4 Nivert, Jacob 9 GSY 1:18.44 1:20.92 1

Event 64 Boys 11-12 50 Yard Butterfly 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Suarez, Renzo 11 GSY 52.07 48.65 5

Event 66 Boys 13-14 100 Yard Butterfly 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Olson, Justin 13 GSY 1:31.90 1:31.54 5

Event 68 Boys 15-21 100 Yard Butterfly 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Antolick, Joey J 17 SKY 57.27 58.15 5

Event 70 Boys 9-10 100 Yard IM 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bevan, Noah 10 SKY 1:36.28 1:39.44 5
2 Urban, Wesley 9 SKY 1:42.13 1:42.93 3

Event 76 Boys 15-21 200 Yard IM 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Flowers, Paul E 17 SKY 2:03.49 2:13.89 5

Event 78 Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay 08 - U Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Schuylkill YMCA 'A' 1:15.72 1:24.84 7
1) Mentzer, Owen 7 2) Ryon, Jude 8
3) Amato, Sonny 7 4) Page, Xavier 8
2 Greater Scranton YMCA 'A' 1:36.66 1:36.16
1) Donovan, Braedy 8 2) Ayala, Jordan 7
3) Wilson, Sawyer 8 4) Acevedo, Evan 7
3 Greater Scranton YMCA 'B' 2:14.95 x2:25.81
1) Donovan, Ethan 6 2) Kapmeyer, William 6
3) Schaefer, Ben 5 4) Curtin, Charles 6

Event 80 Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay 09 - 10 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Greater Scranton YMCA 'A' 2:53.42 2:56.59 7
1) Ayala, Royli 9 2) Slish, Owen 9
3) Arneil, Ronald 10 4) McLaine, Roland 10

Event 82 Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay 11 - 12 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Greater Scranton YMCA 'A' 2:34.66 DQ
1) Hitchcock, Matthew 11 2) Petraitis, Garek 11
3) Miller, Seth 12 4) Suarez, Renzo 11

Event 86 Boys 15-21 200 Yard Freestyle Relay 15 - 21 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Schuylkill YMCA 'A' 1:33.91 1:36.30 7
1) Antolick, Joey J 17 2) Flowers, Paul E 17
3) Moncayo, Jorge 17 4) Stanitis, Travis D 13

Women - 15 - 21 Division - Team Rankings - Through Event 86

1. Greater Scranton YMCA 47 2. Schuylkill YMCA 13

Men - 15 - 21 Division - Team Rankings - Through Event 86

1. Schuylkill YMCA 53 2. Greater Scranton YMCA 9

Women - 13 - 14 Division - Team Rankings - Through Event 86

1. Schuylkill YMCA 47 2. Greater Scranton YMCA 19

Men - 13 - 14 Division - Team Rankings - Through Event 86

1. Greater Scranton YMCA 26

Women - 11 - 12 Division - Team Rankings - Through Event 86

1. Schuylkill YMCA 54 2. Greater Scranton YMCA 12

Men - 11 - 12 Division - Team Rankings - Through Event 86

1. Greater Scranton YMCA 35 2. Schuylkill YMCA 9

Women - 09 - 10 Division - Team Rankings - Through Event 86

1. Schuylkill YMCA 40 2. Greater Scranton YMCA 25

Men - 09 - 10 Division - Team Rankings - Through Event 86

1. Schuylkill YMCA 49 2. Greater Scranton YMCA 18

Women - 08 - U Division - Team Rankings - Through Event 86

1. Schuylkill YMCA 22 2. Greater Scranton YMCA 19

Men - 08 - U Division - Team Rankings - Through Event 86

1. Schuylkill YMCA 39 2. Greater Scranton YMCA 12




This page was generated in 0.0625 seconds.



Copyright© 2001-2018  PennDel Swimming. All rights reserved.
Site is best viewed at 1024x768