PENN-DEL YMCA SWIM LEAGUE

  Logged in as: Guest (Login | Register)
 Navigation


Contact Us

363,216 visitors
Since 7/1/2005 7:20:44 PM

Visitors today: 323



View Dual Meet Results
Printable Results
  Home Team Away Team
Meet Date Saturday, January 13, 2018     Warm-up: 4:00PM
Team Names Schuylkill-Monroe B Pocono-Monroe B
Coaches Names:
Referee:  
Administrative Official:  
Meet Manager Operator:
Overall Score of Meet:       
8 and Under (Mini) Age Group Score:
9-10 (Cadet) Age Group Score:
11-12 (Prep) Age Group Score:
13-14 (Junior) Age Group Score:
Open (Senior) Age Group Score:






Licensed to Penn-Del Swim League - For Office Use Only License
HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 1/17/2018 07:12 PM
SKY vs PFY 01132018 - 1/13/2018
Division - PennDel Swim League
Results

Event 2 Boys 15-21 200 Yard Medley Relay 15 - 21 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Schuylkill YMCA 'A' 1:41.68 1:40.28 7
1) Crawford, Reggie D 16 2) Boxter, Kristopher 17
3) Moncayo, Jorge 17 4) Antolick, Joey J 17
2 Pocono Family YMCA 'A' 1:41.77 1:40.85
1) Wolbert, Zachary F 18 2) Oliver, Kevin S 16
3) Mendieta, Diego 18 4) Crikelair, Stephen G 16

Event 6 Boys 11-12 200 Yard Medley Relay 11 - 12 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Pocono Family YMCA 'A' 2:30.99 2:28.74 7
1) Ong, William 11 2) Witty, Devon 12
3) Poveromo, Brandon R 12 4) Dunham, John 11

Event 8 Boys 9-10 200 Yard Medley Relay 09 - 10 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Schuylkill YMCA 'A' 2:48.10 X2:48.76
1) Mentzer, Gavin G 10 2) Davis, Billy 10
3) Bevan, Noah 10 4) Ryon, Turner 10

Event 10 Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay 08 - U Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Schuylkill YMCA 'A' 1:32.84 X1:37.53
1) Mentzer, Owen 7 2) Amato, Sonny 7
3) Page, Xavier 8 4) Ryon, Jude 8

Event 12 Boys 15-21 200 Yard Freestyle 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Antolick, Joey J 17 SKY 1:48.12 1:51.81 5
2 Rabenstein, Ty R 16 SKY 1:54.63 1:52.34 3
3 Deemer, Adam R 16 Pocono Piranhas 1:51.21 1:52.39 1
4 Naturale, Rory B 15 Pocono Piranhas 2:26.10 2:19.97

Event 14 Boys 13-14 200 Yard Freestyle 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Williams, Mark I 14 Pocono Piranhas 2:13.24 2:09.66 5

Event 16 Boys 11-12 200 Yard Freestyle 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Poveromo, Brandon R 12 Pocono Piranhas 2:24.09 2:25.26 5
2 Van Horn, Bohdan 12 SKY NT 2:28.88 3
3 Johnson, Connor 12 Pocono Piranhas NT 2:55.30 1
4 Witty, Devon 12 Pocono Piranhas 2:57.34 x3:00.58

Event 18 Boys 15-21 50 Yard Freestyle 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Moncayo, Jorge 17 SKY 23.00 22.93 5
2 Mendieta, Diego 18 Pocono Piranhas 22.79 23.40 3
3 Johnson, Andrew 17 SKY 24.27 23.94 1
4 Crikelair, Stephen G 16 Pocono Piranhas 23.81 24.52
5 Stanitis, Travis D 13 SKY NT x25.23

Event 20 Boys 13-14 50 Yard Freestyle 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Crotty, Thomas 14 Pocono Piranhas NT 29.17 5

Event 22 Boys 11-12 50 Yard Freestyle 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Oliver, Donovan B 11 Pocono Piranhas 30.38 30.61 5
2 Yagan, Adam 12 Pocono Piranhas 33.58 32.77 3
3 Brinker, Andrew 12 Pocono Piranhas 34.90 x33.60
4 Mentusky, Benjamin 12 SKY 39.45 38.99 1

Event 24 Boys 9-10 50 Yard Freestyle 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Peterson, Ian 10 Pocono Piranhas 35.20 32.40 5
2 Ryon, Turner 10 SKY 35.17 34.38 3
3 Meyers, Chase 10 SKY 39.75 38.92 1
4 Urban, Wesley 9 SKY 39.36 x39.56
5 Wakuluk, Adam 9 Pocono Piranhas 39.09 42.82
6 Gardina, Kieran 10 Pocono Piranhas 46.26 x43.82
7 Dougherty, Ewan 9 SKY 1:11.88 x1:11.97
-- Persaud, Keshav 9 Pocono Piranhas 45.37 X42.56
-- Mackowski, Eryk 9 Pocono Piranhas 46.93 X43.71

Event 26 Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle 08 - U Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Amato, Sonny 7 SKY 20.93 19.64 5
2 Ryon, Jude 8 SKY 20.66 20.86 3
3 Porcano, Jackson 7 Pocono Piranhas 28.31 25.97 1
4 Delaney, Ben 6 Pocono Piranhas 35.44 30.62
5 Urban, Henry 5 SKY 28.97 x32.77
6 O'Brien, Quin 6 SKY 37.37 x32.84
7 Hammonds, Lucas 7 Pocono Piranhas 40.15 x45.22

Event 28 Boys 15-21 100 Yard Backstroke 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Wolbert, Zachary F 18 Pocono Piranhas NT 52.80 5
2 Crawford, Reggie D 16 SKY NT 54.20 3
3 Mendieta, Diego 18 Pocono Piranhas 57.04 56.59 1
4 Irwin, Mason T 15 SKY 1:00.97 1:02.69
5 Andrewcavage, Holden 16 SKY 1:02.88 x1:06.88

Event 30 Boys 13-14 100 Yard Backstroke 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Oliver, Justin A 14 Pocono Piranhas 1:00.46 1:02.93 5

Event 32 Boys 11-12 50 Yard Backstroke 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Poveromo, Brandon R 12 Pocono Piranhas 37.70 37.12 5
2 Yagan, Adam 12 Pocono Piranhas 39.33 40.79 3
3 Dunham, John 11 Pocono Piranhas 41.98 x41.37
4 Mentusky, Benjamin 12 SKY 46.88 47.30 1

Event 34 Boys 9-10 50 Yard Backstroke 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Oliver, Kareem F 10 Pocono Piranhas 39.95 38.20 5
2 Mentzer, Gavin G 10 SKY 40.14 41.53 3
3 Davis, Billy 10 SKY 45.38 48.33 1
4 Persaud, Keshav 9 Pocono Piranhas 57.54 53.84
5 Gardina, Kieran 10 Pocono Piranhas 1:02.26 x54.37
6 Dougherty, Ewan 9 SKY 1:17.87 x1:14.92

Event 36 Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke 08 - U Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mentzer, Owen 7 SKY 22.28 24.25 5
2 Adair, Max 8 Pocono Piranhas 30.14 27.84 3
3 O'Brien, Quin 6 SKY 46.03 35.50 1
4 Delaney, Ben 6 Pocono Piranhas 39.39 37.40
5 Hammonds, Lucas 7 Pocono Piranhas 42.48 x42.66
-- Urban, Henry 5 SKY 41.34 DQ

Event 38 Boys 15-21 100 Yard Breaststroke 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Wolbert, Zachary F 18 Pocono Piranhas 58.40 1:01.01 5
2 Boxter, Kristopher 17 SKY 1:03.78 1:03.00 3
3 Flowers, Paul E 17 SKY 1:02.22 1:05.08 1
4 Naturale, Liam B 17 Pocono Piranhas 1:03.60 1:06.00
5 Naturale, Rory B 15 Pocono Piranhas 1:13.17 x1:14.83

Event 40 Boys 13-14 100 Yard Breaststroke 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mui, Tyler S 14 Pocono Piranhas 1:04.33 1:06.77 5

Event 42 Boys 11-12 50 Yard Breaststroke 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mui, Carter E 11 Pocono Piranhas 37.70 37.71 5
2 Brinker, Andrew 12 Pocono Piranhas NT 40.60 3
3 Witty, Devon 12 Pocono Piranhas 44.35 x45.45
4 Mentusky, Benjamin 12 SKY 48.64 49.29 1

Event 44 Boys 9-10 50 Yard Breaststroke 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Naturale, Shane B 10 Pocono Piranhas 49.06 45.94 5
2 Davis, Billy 10 SKY 48.39 50.38 3
3 Urban, Wesley 9 SKY 1:00.15 55.14 1
4 Mackowski, Eryk 9 Pocono Piranhas 57.18 55.56
5 Meyers, Chase 10 SKY 1:02.73 x57.45

Event 46 Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke 08 - U Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Porcano, Jackson 7 Pocono Piranhas NT DQ
-- Amato, Sonny 7 SKY 29.77 DQ

Event 48 Boys 15-21 500 Yard Freestyle 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Rabenstein, Ty R 16 SKY 5:01.52 5:01.82 5
2 Deemer, Adam R 16 Pocono Piranhas 5:01.30 5:03.02 3
3 Cerbone, William Z 15 Pocono Piranhas 5:00.18 5:04.14 1
4 Irwin, Mason T 15 SKY 5:11.17 5:11.27
5 Andrewcavage, Holden 16 SKY 5:28.43 x5:49.01

Event 50 Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle 08 - U Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Page, Xavier 8 SKY 37.07 37.86 5
2 Mentzer, Owen 7 SKY 46.69 49.40 3
3 Adair, Max 8 Pocono Piranhas 1:32.00 1:09.59 1

Event 52 Boys 9-10 100 Yard Freestyle 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Peterson, Ian 10 Pocono Piranhas 1:19.71 1:15.60 5
2 Mentzer, Gavin G 10 SKY 1:21.53 1:21.46 3
3 Bevan, Noah 10 SKY 1:21.83 1:23.88 1
4 Wakuluk, Adam 9 Pocono Piranhas 1:37.06 1:39.50
5 Mackowski, Eryk 9 Pocono Piranhas 1:45.60 x1:42.72

Event 54 Boys 11-12 100 Yard Freestyle 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Zhao, Jason 12 Pocono Piranhas 57.90 58.02 5
2 Van Horn, Bohdan 12 SKY 1:09.22 1:06.24 3
3 Ong, William 11 Pocono Piranhas 1:10.32 1:07.58 1
4 Oliver, Donovan B 11 Pocono Piranhas 1:07.65 x1:07.73
-- Johnson, Connor 12 Pocono Piranhas NT X1:19.66
-- Dunham, John 11 Pocono Piranhas NT X1:20.15

Event 56 Boys 13-14 100 Yard Freestyle 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Oliver, Justin A 14 Pocono Piranhas 54.97 58.15 5
2 Crotty, Thomas 14 Pocono Piranhas NT 1:02.46 3

Event 58 Boys 15-21 100 Yard Freestyle 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Crawford, Reggie D 16 SKY 46.69 47.71 5
2 Antolick, Joey J 17 SKY 48.54 50.14 3
3 Hernandez, Juan C 15 Pocono Piranhas NT 53.85 1
4 Crikelair, Stephen G 16 Pocono Piranhas 52.14 53.90
5 Cerbone, William Z 15 Pocono Piranhas 51.71 x54.02
6 Johnson, Andrew 17 SKY 54.00 x55.84

Event 60 Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly 08 - U Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Page, Xavier 8 SKY 20.13 22.52 5
2 Ryon, Jude 8 SKY 31.54 26.83 3

Event 62 Boys 9-10 50 Yard Butterfly 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Naturale, Shane B 10 Pocono Piranhas 41.63 40.26 5
2 Bevan, Noah 10 SKY 44.40 40.34 3
3 Persaud, Keshav 9 Pocono Piranhas NT 58.09 1
4 Gardina, Kieran 10 Pocono Piranhas NT x1:00.25

Event 64 Boys 11-12 50 Yard Butterfly 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mui, Carter E 11 Pocono Piranhas 35.09 35.54 5
2 Yagan, Adam 12 Pocono Piranhas 51.36 39.86 3

Event 68 Boys 15-21 100 Yard Butterfly 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Moncayo, Jorge 17 SKY 57.09 56.56 5
2 Oliver, Kevin S 16 Pocono Piranhas 58.39 58.07 3
3 Hernandez, Juan C 15 Pocono Piranhas 56.54 58.32 1
4 Stanitis, Travis D 13 SKY 59.66 59.17
5 Naturale, Rory B 15 Pocono Piranhas NT x1:08.56

Event 70 Boys 9-10 100 Yard IM 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Oliver, Kareem F 10 Pocono Piranhas 1:27.48 1:24.87 5
2 Ryon, Turner 10 SKY 1:37.89 1:36.53 3
3 Meyers, Chase 10 SKY 2:02.58 1:44.28 1
-- Davis, Billy 10 SKY 1:39.29 DQ

Event 72 Boys 11-12 200 Yard IM 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Zhao, Jason 12 Pocono Piranhas 2:26.66 2:23.85 5
2 Van Horn, Bohdan 12 SKY NT 2:52.01 3
3 Ong, William 11 Pocono Piranhas NT 2:53.81 1
4 Johnson, Connor 12 Pocono Piranhas NT x3:26.17

Event 74 Boys 13-14 200 Yard IM 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Williams, Mark I 14 Pocono Piranhas 2:29.79 2:25.06 5

Event 76 Boys 15-21 200 Yard IM 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Flowers, Paul E 17 SKY 2:03.49 2:05.89 5
2 Oliver, Kevin S 16 Pocono Piranhas NT 2:07.71 3
3 Mui, Tyler S 14 Pocono Piranhas NT 2:12.99 1
4 Boxter, Kristopher 17 SKY 2:16.97 2:15.01
5 Rabenstein, Ty R 16 SKY 2:16.88 x2:18.07
6 Naturale, Liam B 17 Pocono Piranhas NT x2:20.53

Event 78 Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay 08 - U Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Schuylkill YMCA 'A' 1:17.01 1:22.56 7
1) Mentzer, Owen 7 2) Amato, Sonny 7
3) Ryon, Jude 8 4) Page, Xavier 8
2 Pocono Family YMCA 'A' 2:15.69 2:14.98
1) Adair, Max 8 2) Hammonds, Lucas 7
3) Delaney, Ben 6 4) Porcano, Jackson 7

Event 80 Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay 09 - 10 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Schuylkill YMCA 'A' 2:22.85 2:21.91 7
1) Mentzer, Gavin G 10 2) Urban, Wesley 9
3) Ryon, Turner 10 4) Bevan, Noah 10
2 Pocono Family YMCA 'A' 2:23.71 2:22.02
1) Peterson, Ian 10 2) Wakuluk, Adam 9
3) Naturale, Shane B 10 4) Oliver, Kareem F 10

Event 82 Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay 11 - 12 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Pocono Family YMCA 'A' 2:02.05 2:00.33 7
1) Oliver, Donovan B 11 2) Brinker, Andrew 12
3) Mui, Carter E 11 4) Zhao, Jason 12

Event 84 Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay 13 - 14 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Pocono Family YMCA 'A' 1:49.44 1:47.48 7
1) Oliver, Justin A 14 2) Crotty, Thomas 14
3) Williams, Mark I 14 4) Mui, Tyler S 14

Event 86 Boys 15-21 200 Yard Freestyle Relay 15 - 21 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Schuylkill YMCA 'A' 1:36.71 1:37.43 7
1) Johnson, Andrew 17 2) Irwin, Mason T 15
3) Stanitis, Travis D 13 4) Flowers, Paul E 17
2 Pocono Family YMCA 'A' 1:36.25 1:37.88
1) Naturale, Liam B 17 2) Hernandez, Juan C 15
3) Cerbone, William Z 15 4) Deemer, Adam R 16

Women - 15 - 21 Division - Team Rankings - Through Event 86

1. Pocono Family YMCA 73 2. Schuylkill YMCA 13

Men - 15 - 21 Division - Team Rankings - Through Event 86

1. Schuylkill YMCA 58 2. Pocono Family YMCA 28

Women - 13 - 14 Division - Team Rankings - Through Event 86

1. Pocono Family YMCA 46 2. Schuylkill YMCA 31

Men - 13 - 14 Division - Team Rankings - Through Event 86

1. Pocono Family YMCA 40

Women - 11 - 12 Division - Team Rankings - Through Event 86

1. Pocono Family YMCA 40 2. Schuylkill YMCA 37

Men - 11 - 12 Division - Team Rankings - Through Event 86

1. Pocono Family YMCA 64 2. Schuylkill YMCA 12

Women - 09 - 10 Division - Team Rankings - Through Event 86

1. Pocono Family YMCA 41 2. Schuylkill YMCA 27

Men - 09 - 10 Division - Team Rankings - Through Event 86

1. Pocono Family YMCA 31 2. Schuylkill YMCA 30

Women - 08 - U Division - Team Rankings - Through Event 86

1. Schuylkill YMCA 36 2. Pocono Family YMCA 21

Men - 08 - U Division - Team Rankings - Through Event 86

1. Schuylkill YMCA 37 2. Pocono Family YMCA 5




This page was generated in 0.0313 seconds.



Copyright© 2001-2018  PennDel Swimming. All rights reserved.
Site is best viewed at 1024x768