PENN-DEL YMCA SWIM LEAGUE

  Logged in as: Guest (Login | Register)
 Navigation


Contact Us

363,216 visitors
Since 7/1/2005 7:20:44 PM

Visitors today: 308



View Dual Meet Results
Printable Results
  Home Team Away Team
Meet Date Saturday, January 13, 2018     Warm-up: 1:00PM
Team Names Ambler-Madison G Tri-Valley-Madison G
Coaches Names:
Referee:  
Administrative Official:  
Meet Manager Operator:
Overall Score of Meet:       
8 and Under (Mini) Age Group Score:
9-10 (Cadet) Age Group Score:
11-12 (Prep) Age Group Score:
13-14 (Junior) Age Group Score:
Open (Senior) Age Group Score:






Licensed to Penn-Del Swim League - For Office Use Only License
HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 1/15/2018 10:59 AM
AAY vs TRVY 1-13-18 - 1/13/2018
Division - PennDel Swim League
Madison Double Dual Meet
Results

Event 3 Girls 13-14 200 Yard Medley Relay 13 - 14 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Ambler Area Ymca- Arrows 'A' 2:16.50 X2:28.32
1) Begej, Sophia 14 2) Lee, Kelly 13
3) Silverman, Lucinda 13 4) Schulz, Taylor 13

Event 5 Girls 11-12 200 Yard Medley Relay 11 - 12 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 TriValley YMCA 'A' 2:09.37 2:29.52 7
1) Grim, Victoria 11 2) Hermany, Ella 12
3) Sholl, Taylor 12 4) Purcell, Gabriella 11
2 Ambler Area Ymca- Arrows 'A' 2:28.69 3:03.67
1) LeGower, Alexandra 11 2) Le, Rachel 11
3) Cohen, Sarah 11 4) Smith, Rosemary 11

Event 9 Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay 08 - U Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ambler Area Ymca- Arrows 'A' 1:37.02 1:35.20 7
1) Zochowski, Alexa 7 2) Schwartz, Brinley 7
3) Munski, Isabella 8 4) Capriotti, Vail 8
-- TriValley YMCA 'A' NT DQ
1) Fegely, Norah 7 2) Scaffidi, Arden 7
3) Wozniak, Olivia 8 4) McGranahan, Maya 8

Event 11 Girls 15-21 200 Yard Freestyle 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tanis, Lauren 16 TriValley 2:11.89 2:10.56 5
2 Hipp, Nicole 17 TriValley 2:22.14 2:22.39 3
3 Jessop, Wren 17 Ambler Arrows 2:28.93 2:25.12 1
4 Gargani, Angela 15 Ambler Arrows 2:32.05 2:39.79

Event 13 Girls 13-14 200 Yard Freestyle 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Jessop, Ellie 14 Ambler Arrows 2:21.93 2:21.87 5
2 Mileshosky, Maegan 14 TriValley NT 2:37.60 3

Event 15 Girls 11-12 200 Yard Freestyle 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sirignano, Catherine 12 TriValley 2:15.31 2:14.05 5
2 Schulz, Ashley 11 Ambler Arrows 2:37.75 2:34.00 3
3 Purcell, Gabriella 11 TriValley 2:32.58 2:37.94 1

Event 17 Girls 15-21 50 Yard Freestyle 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Frey, Mackenzie 15 TriValley 31.94 29.67 5
2 Gargani, Angela 15 Ambler Arrows 31.66 32.69 3
3 Farzetta, Megan 15 Ambler Arrows 38.60 40.36 1

Event 19 Girls 13-14 50 Yard Freestyle 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Stump, Abby 14 TriValley 30.43 29.73 5
2 Hatem, Laura 14 Ambler Arrows 28.98 29.76 3
3 Anderson, Ellie 14 Ambler Arrows 31.75 31.60 1
4 Begej, Sophia 14 Ambler Arrows 32.09 32.34
5 Stump, Katie 14 TriValley 32.79 32.64
-- Schulz, Taylor 13 Ambler Arrows 31.39 X31.97
-- Silverman, Lucinda 13 Ambler Arrows 33.16 X33.62

Event 21 Girls 11-12 50 Yard Freestyle 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Jessop, Autumn 12 Ambler Arrows 27.22 27.48 5
2 Barnes, Amanda 11 TriValley 34.21 33.75 3
3 Kurtz, Hope 11 TriValley 38.32 38.58 1
4 Cohen, Sarah 11 Ambler Arrows 36.65 38.89
5 Stoudt, Mackenzie 11 TriValley 40.88 40.10
-- Le, Rachel 11 Ambler Arrows 37.00 X37.64
-- LeGower, Alexandra 11 Ambler Arrows 38.83 X38.19
-- Smith, Rosemary 11 Ambler Arrows 39.63 X39.64
-- Russell, Hanah 11 Ambler Arrows 59.22 X56.62
-- Wang, Sophia 11 Ambler Arrows 35.13 DQ

Event 23 Girls 9-10 50 Yard Freestyle 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Janiczek, Carina 10 Ambler Arrows 39.14 37.66 5
2 Elkins, Nicole 9 Ambler Arrows 37.05 38.26 3
3 Fegely, Haven 10 TriValley 40.06 40.59 1
4 Anderson, Tess 9 Ambler Arrows 41.93 41.44
-- Lemanowicz, Ella 10 Ambler Arrows 35.03 X36.37
-- Lester, Angelina 9 Ambler Arrows 45.91 X48.13
-- Meng, Allison 10 Ambler Arrows NT X51.39
-- Anderson, Dulcie 9 Ambler Arrows 49.29 X53.87
-- Kantesaria, Ruhi 9 Ambler Arrows 55.66 X55.95

Event 25 Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle 08 - U Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Capriotti, Vail 8 Ambler Arrows 17.53 18.83 5
2 McCrudden, Charlotte 7 Ambler Arrows 19.98 19.30 3
3 Davis, Eva 8 Ambler Arrows 19.92 19.84
4 Hermany, Acadia 8 TriValley 21.71 21.18 1
5 McGranahan, Maya 8 TriValley 21.36 21.59
6 Meyers, Tristan 8 TriValley 26.04 25.64
-- Williams, Natalie 8 Ambler Arrows 18.42 X17.93
-- Munski, Isabella 8 Ambler Arrows 18.34 X18.24
-- Powell, Chloe 8 Ambler Arrows 20.46 X19.90
-- Kozera, Paige 8 Ambler Arrows 19.89 X20.39
-- Schwartz, Brinley 7 Ambler Arrows 21.23 X20.64
-- Shmukler, Ella 8 Ambler Arrows 22.09 X21.14
-- Capriotti, Vita 6 Ambler Arrows 25.25 X21.54
-- Zochowski, Alexa 7 Ambler Arrows 21.45 X21.67
-- Williams, Taylor 7 Ambler Arrows 22.92 X22.38
-- Williams, Harper 6 Ambler Arrows 22.71 X23.52
-- Rumble, Eloise 5 TriValley 31.10 X36.06

Event 27 Girls 15-21 100 Yard Backstroke 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Frey, Mackenzie 15 TriValley 1:12.72 1:13.40 5
2 Jessop, Wren 17 Ambler Arrows 1:16.56 1:18.85 3
-- Farzetta, Megan 15 Ambler Arrows 1:40.37 DQ

Event 29 Girls 13-14 100 Yard Backstroke 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mileshosky, Maegan 14 TriValley 1:17.72 1:16.91 5
2 Begej, Sophia 14 Ambler Arrows 1:23.95 1:20.99 3
3 Schulz, Taylor 13 Ambler Arrows 1:20.85 1:22.36 1
4 Anderson, Ellie 14 Ambler Arrows 1:22.83 1:23.96

Event 31 Girls 11-12 50 Yard Backstroke 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sirignano, Catherine 12 TriValley 31.37 31.18 5
2 Grim, Victoria 11 TriValley 38.07 36.91 3
3 Cohen, Sarah 11 Ambler Arrows 46.05 46.05 1
4 Stoudt, Mackenzie 11 TriValley 51.47 50.77
-- Smith, Rosemary 11 Ambler Arrows NT DQ
-- Russell, Hanah 11 Ambler Arrows NT DQ

Event 33 Girls 9-10 50 Yard Backstroke 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lemanowicz, Ella 10 Ambler Arrows 42.63 41.59 5
2 Gally, Rhiannon 9 TriValley 43.39 42.87 3
3 Hipp, Emma 10 TriValley 42.19 42.97 1
4 Fegely, Haven 10 TriValley 48.40 48.54
5 Anderson, Tess 9 Ambler Arrows 52.56 51.21
6 Lester, Angelina 9 Ambler Arrows 54.15 54.02
-- Kantesaria, Ruhi 9 Ambler Arrows 1:04.38 X1:02.33

Event 35 Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke 08 - U Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Scaffidi, Arden 7 TriValley 22.25 20.63 5
2 Davis, Eva 8 Ambler Arrows 21.66 22.45 3
3 Zochowski, Alexa 7 Ambler Arrows 21.85 24.97 1
4 Meyers, Tristan 8 TriValley 28.27 31.86
5 Williams, Harper 6 Ambler Arrows 25.89 32.19
6 Rumble, Eloise 5 TriValley 40.13 40.37
-- McCrudden, Charlotte 7 Ambler Arrows NT X24.34
-- Capriotti, Vita 6 Ambler Arrows 26.86 X24.47
-- Capriotti, Vail 8 Ambler Arrows 27.30 X25.56
-- Manser, Eden 6 Ambler Arrows 28.02 X28.45

Event 37 Girls 15-21 100 Yard Breaststroke 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hipp, Nicole 17 TriValley 1:22.24 1:20.84 5

Event 39 Girls 13-14 100 Yard Breaststroke 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Fisher, Sarah 14 TriValley 1:18.89 1:18.60 5
2 Hatem, Laura 14 Ambler Arrows 1:22.82 1:22.22 3
3 Lee, Kelly 13 Ambler Arrows 1:28.45 1:30.64 1
4 Silverman, Lucinda 13 Ambler Arrows 1:32.59 1:34.18

Event 41 Girls 11-12 50 Yard Breaststroke 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Jessop, Autumn 12 Ambler Arrows 34.59 34.29 5
2 Tanis, Kathryn 12 TriValley 35.86 35.76 3
3 Sholl, Taylor 12 TriValley 43.65 42.71 1
4 Hermany, Ella 12 TriValley 45.67 45.90
5 Wang, Sophia 11 Ambler Arrows 54.26 49.89
-- Kurtz, Hope 11 TriValley 46.34 X46.25
-- LeGower, Alexandra 11 Ambler Arrows 57.89 DQ

Event 43 Girls 9-10 50 Yard Breaststroke 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Schwartz, Eden 10 Ambler Arrows 43.37 42.27 5
2 Gammons, Alyse 10 TriValley 43.46 42.29 3
3 Fegely, Haven 10 TriValley 50.97 51.71 1
4 Elkins, Nicole 9 Ambler Arrows 1:03.38 57.08

Event 45 Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke 08 - U Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Scaffidi, Arden 7 TriValley 24.48 24.45 5
2 Wozniak, Olivia 8 TriValley 26.14 25.62 3
3 Williams, Natalie 8 Ambler Arrows 28.05 26.15 1
4 Schwartz, Brinley 7 Ambler Arrows 26.41 26.89
5 Shriver, Kendall 8 TriValley 29.86 31.25
-- Kozera, Paige 8 Ambler Arrows 35.41 X30.45
-- Powell, Chloe 8 Ambler Arrows 35.94 X31.68
-- Williams, Taylor 7 Ambler Arrows 35.01 DQ

Event 47 Girls 15-21 500 Yard Freestyle 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tanis, Lauren 16 TriValley 5:52.68 5:53.04 5

Event 49 Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle 08 - U Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Munski, Isabella 8 Ambler Arrows 42.78 42.58 5
2 McCrudden, Charlotte 7 Ambler Arrows 49.46 48.22 3
3 Shriver, Kendall 8 TriValley 47.49 48.51 1
4 Hermany, Acadia 8 TriValley 50.17 50.16
5 Powell, Chloe 8 Ambler Arrows 46.08 50.56
6 Meyers, Tristan 8 TriValley 1:05.13 1:03.63
-- Capriotti, Vail 8 Ambler Arrows 46.42 X42.46
-- Shmukler, Ella 8 Ambler Arrows 50.44 X46.60
-- Davis, Eva 8 Ambler Arrows 48.55 X46.72
-- Kozera, Paige 8 Ambler Arrows 1:10.15 X47.14
-- Manser, Eden 6 Ambler Arrows 52.28 X51.24
-- Williams, Harper 6 Ambler Arrows 58.43 X1:10.04
-- Rumble, Eloise 5 TriValley 1:17.83 X1:22.27

Event 51 Girls 9-10 100 Yard Freestyle 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Gammons, Alyse 10 TriValley 1:17.97 1:14.42 5
2 Hipp, Emma 10 TriValley 1:19.12 1:18.97 3
3 Lemanowicz, Ella 10 Ambler Arrows 1:19.81 1:21.87 1
4 Janiczek, Carina 10 Ambler Arrows 1:28.97 1:26.77
5 Anderson, Tess 9 Ambler Arrows 1:46.37 1:38.04
-- Elkins, Nicole 9 Ambler Arrows 1:26.35 X1:29.24
-- Meng, Allison 10 Ambler Arrows NT X2:02.19
-- Anderson, Dulcie 9 Ambler Arrows 1:55.45 X2:02.32
-- Kantesaria, Ruhi 9 Ambler Arrows 2:06.42 X2:05.71
-- Lester, Angelina 9 Ambler Arrows 2:05.92 X2:13.16

Event 53 Girls 11-12 100 Yard Freestyle 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ferry, Reece 11 TriValley 1:07.74 1:04.62 5
2 Purcell, Gabriella 11 TriValley 1:10.08 1:10.11 3
3 Schulz, Ashley 11 Ambler Arrows 1:11.71 1:11.03 1
4 Barnes, Amanda 11 TriValley 1:23.00 1:21.27
5 Le, Rachel 11 Ambler Arrows 1:21.58 1:21.28
6 LeGower, Alexandra 11 Ambler Arrows 1:31.01 1:27.79
-- Wang, Sophia 11 Ambler Arrows 1:28.24 X1:24.31
-- Cohen, Sarah 11 Ambler Arrows 1:24.72 X1:25.64
-- Smith, Rosemary 11 Ambler Arrows NT X1:30.92
-- Stoudt, Mackenzie 11 TriValley 1:35.20 X1:34.69

Event 55 Girls 13-14 100 Yard Freestyle 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Jessop, Ellie 14 Ambler Arrows 1:03.03 1:03.58 5
2 Stump, Abby 14 TriValley 1:09.39 1:07.40 3
3 Schulz, Taylor 13 Ambler Arrows 1:10.97 1:10.10 1
4 Silverman, Lucinda 13 Ambler Arrows 1:14.73 1:15.74
-- Begej, Sophia 14 Ambler Arrows 1:13.00 X1:11.26
-- Anderson, Ellie 14 Ambler Arrows 1:10.68 X1:11.66

Event 57 Girls 15-21 100 Yard Freestyle 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Frey, Mackenzie 15 TriValley 1:05.96 1:05.78 5
2 Gargani, Angela 15 Ambler Arrows 1:10.12 1:11.37 3
3 Farzetta, Megan 15 Ambler Arrows 1:30.07 1:35.71 1

Event 59 Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly 08 - U Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Wozniak, Olivia 8 TriValley 19.68 19.23 5
2 Fegely, Norah 7 TriValley 22.91 23.78 3
3 Williams, Natalie 8 Ambler Arrows 25.63 25.48 1
4 Schwartz, Brinley 7 Ambler Arrows 28.50 28.44
5 Shmukler, Ella 8 Ambler Arrows 27.57 29.01
-- Manser, Eden 6 Ambler Arrows 33.53 X26.76

Event 61 Girls 9-10 50 Yard Butterfly 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Grim, June 9 TriValley 37.59 36.95 5
2 Schwartz, Eden 10 Ambler Arrows 40.00 40.36 3
3 Gally, Rhiannon 9 TriValley 41.73 40.85 1
-- Meng, Allison 10 Ambler Arrows NT XDQ

Event 63 Girls 11-12 50 Yard Butterfly 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ferry, Reece 11 TriValley 31.26 31.99 5
2 Sholl, Taylor 12 TriValley 35.44 35.12 3
3 Schulz, Ashley 11 Ambler Arrows 40.58 38.82 1
4 Le, Rachel 11 Ambler Arrows 44.60 41.89
5 Hermany, Ella 12 TriValley 45.32 43.28
-- Kurtz, Hope 11 TriValley 46.41 X47.71

Event 65 Girls 13-14 100 Yard Butterfly 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Jessop, Ellie 14 Ambler Arrows 1:13.53 1:16.66 5
2 Stump, Katie 14 TriValley 1:27.81 1:23.53 3
3 Lee, Kelly 13 Ambler Arrows 1:24.39 1:25.53 1

Event 67 Girls 15-21 100 Yard Butterfly 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Jessop, Wren 17 Ambler Arrows 1:11.77 1:09.81 5
2 Tanis, Lauren 16 TriValley 1:07.71 1:10.95 3
3 Hipp, Nicole 17 TriValley 1:12.06 1:12.62 1

Event 69 Girls 9-10 100 Yard IM 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Grim, June 9 TriValley 1:24.68 1:23.39 5
2 Schwartz, Eden 10 Ambler Arrows 1:25.80 1:27.66 3
3 Janiczek, Carina 10 Ambler Arrows 1:46.79 1:44.60 1
-- Anderson, Dulcie 9 Ambler Arrows 2:10.47 DQ

Event 71 Girls 11-12 200 Yard IM 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Jessop, Autumn 12 Ambler Arrows 2:34.66 2:34.36 5
2 Tanis, Kathryn 12 TriValley NT 2:38.00 3
3 Barnes, Amanda 11 TriValley 3:23.37 3:17.72 1

Event 73 Girls 13-14 200 Yard IM 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Fisher, Sarah 14 TriValley 2:26.49 2:29.62 5
2 Hatem, Laura 14 Ambler Arrows 2:46.86 2:46.13 3

Event 77 Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay 08 - U Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ambler Area Ymca- Arrows 'A' 1:27.00 1:24.49 7
1) Munski, Isabella 8 2) Williams, Natalie 8
3) Kozera, Paige 8 4) Capriotti, Vail 8
2 TriValley YMCA 'A' 1:30.78 1:30.67
1) McGranahan, Maya 8 2) Shriver, Kendall 8
3) Hermany, Acadia 8 4) Fegely, Norah 7
-- Ambler Area Ymca- Arrows 'B' NT X1:28.81
1) McCrudden, Charlotte 7 2) Schwartz, Brinley 7
3) Powell, Chloe 8 4) Davis, Eva 8
-- Ambler Area Ymca- Arrows 'C' NT X1:35.36
1) Shmukler, Ella 8 2) Manser, Eden 6
3) Williams, Harper 6 4) Capriotti, Vita 6

Event 79 Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay 09 - 10 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 TriValley YMCA 'A' NT 2:21.97 7
1) Gally, Rhiannon 9 2) Gammons, Alyse 10
3) Hipp, Emma 10 4) Grim, June 9
-- Ambler Area Ymca- Arrows 'A' 3:03.53 X2:30.46
1) Lemanowicz, Ella 10 2) Elkins, Nicole 9
3) Janiczek, Carina 10 4) Schwartz, Eden 10

Event 81 Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay 11 - 12 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 TriValley YMCA 'A' 1:57.82 1:55.65 7
1) Tanis, Kathryn 12 2) Grim, Victoria 11
3) Ferry, Reece 11 4) Sirignano, Catherine 12
-- Ambler Area Ymca- Arrows 'A' 2:19.15 X2:14.12
1) Jessop, Autumn 12 2) Cohen, Sarah 11
3) Wang, Sophia 11 4) Schulz, Ashley 11

Event 83 Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay 13 - 14 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 TriValley YMCA 'A' 1:59.47 1:59.67 7
1) Mileshosky, Maegan 14 2) Stump, Katie 14
3) Stump, Abby 14 4) Fisher, Sarah 14
-- Ambler Area Ymca- Arrows 'A' 2:11.35 X2:02.08
1) Hatem, Laura 14 2) Anderson, Ellie 14
3) Schulz, Taylor 13 4) Jessop, Ellie 14




This page was generated in 0.0313 seconds.



Copyright© 2001-2018  PennDel Swimming. All rights reserved.
Site is best viewed at 1024x768