PENN-DEL YMCA SWIM LEAGUE

  Logged in as: Guest (Login | Register)
 Navigation


Contact Us

363,216 visitors
Since 7/1/2005 7:20:44 PM

Visitors today: 253



View Dual Meet Results
Printable Results
  Home Team Away Team
Meet Date Saturday, January 6, 2018     Warm-up: 2:00PM
Team Names Schuylkill-Monroe G Hazelton-Monroe G
Coaches Names:
Referee:  
Administrative Official:  
Meet Manager Operator:
Overall Score of Meet:       
8 and Under (Mini) Age Group Score:
9-10 (Cadet) Age Group Score:
11-12 (Prep) Age Group Score:
13-14 (Junior) Age Group Score:
Open (Senior) Age Group Score:






Licensed to Penn-Del Swim League - For Office Use Only License
HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 1/8/2018 09:57 AM
Hazy v. SKY - 1/6/2018
Division - PennDel Swim League
Results

Event 3 Girls 13-14 200 Yard Medley Relay 13 - 14 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Schuylkill YMCA 'A' 2:09.74 2:07.53 7
1) Yuengling, Morgan L 13 2) Zimmerman, Erika D 13
3) Ruben, Taleah A 14 4) Painter, Kaitlin M 13
-- Freeland YMCA 'A' 1:58.56 X2:20.61
1) Hunsinger, Sadie 13 2) Yeager, Natalie 13
3) Malaga, Stefany 14 4) Vajda, Faith 13

Event 5 Girls 11-12 200 Yard Medley Relay 11 - 12 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Freeland YMCA 'A' 3:11.05 3:03.95 7
1) MacCollum, Jordyn 11 2) Sabatos, Abby 12
3) Daiute, Milana 11 4) Tarapchak, Jana 11
-- Schuylkill YMCA 'A' 2:34.71 X2:32.91
1) Lavas, MacKenzie 11 2) Perilli, Mia 12
3) Buchala, Lexi 11 4) O'Boyle, Oceana 12

Event 7 Girls 9-10 200 Yard Medley Relay 09 - 10 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Schuylkill YMCA 'A' 3:19.67 3:18.67 7
1) Tohill, Aspen 10 2) Lesher, Addie 10
3) Scarcella, Gianna 10 4) Allison, Abby 9
2 Freeland YMCA 'B' 3:38.35 3:32.37
1) Leonard, Taryn 9 2) Caldwell, Rebecca 9
3) Callavini, Sophia 9 4) Washko, Georgia 9
-- Freeland YMCA 'A' 2:43.50 X2:44.48
1) Katona, Zoe 10 2) Alcantara, Emilia 10
3) Geiger, Alexandra 9 4) Geiger, Madison 9

Event 9 Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay 08 - U Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Freeland YMCA 'A' 1:50.10 2:25.56 7
1) Fogarty, Madison 8 2) Fogarty, Jaylynn 8
3) Ochs, Lia 8 4) Yamulla, Marissa 7

Event 11 Girls 15-21 200 Yard Freestyle 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lloyd, Sydney 15 HAZY 1:57.88 2:05.44 5
2 Kokinda, Jacqui F 15 SKY 2:11.98 2:11.53 3
-- O'Hara, Marina 16 HAZY 2:28.56 X2:19.08

Event 13 Girls 13-14 200 Yard Freestyle 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ruben, Taleah A 14 SKY 2:07.73 2:07.62 5
2 Reed, Bridget 14 HAZY 2:48.35 2:18.78 3
3 Cartwright, Ashtyn 13 HAZY 2:25.94 2:25.56 1

Event 15 Girls 11-12 200 Yard Freestyle 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Welna, Emily 11 SKY 2:25.25 2:22.45 5
2 Blasko, Gabby 12 HAZY 2:43.52 2:40.66 3
3 MacCollum, Jordyn 11 HAZY 2:51.37 2:59.70 1
4 Lavas, MacKenzie 11 SKY NT 3:15.96

Event 17 Girls 15-21 50 Yard Freestyle 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 DeAngelo, Brinn 17 SKY 26.46 27.31 5
2 O'Hara, Marina 16 HAZY 25.82 27.65 3
3 Tohill, Kylie 17 SKY 26.32 27.81 1
-- Alcantara, Alberiluz 16 HAZY 31.62 X31.27

Event 19 Girls 13-14 50 Yard Freestyle 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dando, Madison 14 HAZY 25.96 26.86 5
2 Hunsinger, Sadie 13 HAZY 27.68 27.81 3
3 Lang, Olivia T 13 SKY 28.94 28.83 1
4 Malaga, Stefany 14 HAZY 29.02 x29.04
5 Martinko, Elena 13 SKY 29.72 29.86
6 Painter, Kaitlin M 13 SKY 30.14 x31.39
7 Vajda, Faith 13 HAZY 31.74 x31.72
-- Reed, Bridget 14 HAZY 28.55 X28.84

Event 21 Girls 11-12 50 Yard Freestyle 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sadowski, Maris 12 HAZY 28.40 27.90 5
2 Stank, Cali M 12 SKY 27.70 27.92 3
3 O'Boyle, Oceana 12 SKY 31.50 30.89 1
4 Fletcher, Alexa 12 SKY NT x33.69
5 Bartel, Juliette 11 HAZY 40.46 38.23

Event 23 Girls 9-10 50 Yard Freestyle 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Scarcella, Gianna 10 SKY 37.32 35.87 5
2 Tohill, Aspen 10 SKY 35.17 37.02 3
3 Geiger, Alexandra 9 HAZY 37.51 37.03 1
4 Malaga, Ashley 9 HAZY 44.17 38.93
5 Matteo, Madison 10 HAZY 48.46 x43.56
-- Geiger, Madison 9 HAZY 40.94 X41.34
-- Caldwell, Rebecca 9 HAZY 47.47 X46.90
-- Leonard, Taryn 9 HAZY 53.98 X54.83
-- Miller, Caitlin 10 SKY 55.05 DQ

Event 25 Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle 08 - U Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ochs, Lia 8 HAZY 18.94 17.55 5
2 Urban, Addie 7 SKY 18.34 18.23 3
3 Lucht, Gracie 8 SKY 19.23 20.73 1
4 Pollock, Zoe 8 HAZY NT 29.27
5 Dougherty, Norah 8 SKY 27.42 x30.03
6 Maryzc, Mila 5 HAZY NT x37.61
-- Marycz, Nadya 8 HAZY NT X21.43
-- Fogarty, Jaylynn 8 HAZY 23.59 X23.79
-- Fogarty, Madison 8 HAZY 19.58 X41.15

Event 27 Girls 15-21 100 Yard Backstroke 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dukmen, Mallorie M 16 SKY 1:04.97 1:07.12 5
2 Bolinsky, Rylee 16 SKY NT 1:09.87 3
3 O'Hara, Marina 16 HAZY 1:01.93 1:11.10 1

Event 29 Girls 13-14 100 Yard Backstroke 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dando, Madison 14 HAZY 1:00.29 1:03.32 5
2 Yuengling, Morgan L 13 SKY 1:11.54 1:09.29 3
3 Painter, Kaitlin M 13 SKY 1:18.70 1:18.92 1
4 Yeager, Natalie 13 HAZY 1:30.58 1:22.01

Event 31 Girls 11-12 50 Yard Backstroke 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dudash, Abby 12 SKY 33.06 32.63 5
2 Sadowski, Maris 12 HAZY 32.70 33.33 3
3 Fletcher, Alexa 12 SKY NT 39.62 1
4 Lavas, MacKenzie 11 SKY 38.86 x40.14
5 Tarapchak, Jana 11 HAZY 53.64 50.69
-- Blasko, Gabby 12 HAZY 40.99 X40.62
-- Sabatos, Abby 12 HAZY 44.89 X44.81
-- Bartel, Juliette 11 HAZY 49.62 X48.08
-- Daiute, Milana 11 HAZY 53.46 X52.35

Event 33 Girls 9-10 50 Yard Backstroke 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Katona, Zoe 10 HAZY 36.80 36.87 5
2 Martinko, Elizabeth 10 SKY 40.66 42.29 3
3 Lesher, Addie 10 SKY 54.37 48.93 1
4 Geiger, Madison 9 HAZY 52.61 51.05
5 Caldwell, Rebecca 9 HAZY 52.02 x53.26
-- Malaga, Ashley 9 HAZY 1:07.49 X50.81
-- Matteo, Madison 10 HAZY 1:03.05 X1:02.00
-- Miller, Caitlin 10 SKY 1:05.44 DQ

Event 35 Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke 08 - U Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Marycz, Nadya 8 HAZY NT 25.18 5
2 Lucht, Gracie 8 SKY 24.62 25.69 3
3 Smulligan, Carlee 7 SKY 24.82 25.85 1
4 Fogarty, Madison 8 HAZY 22.78 27.46
5 Dougherty, Norah 8 SKY 34.51 x31.38
6 Maryzc, Mila 5 HAZY NT x32.00
-- Ochs, Lia 8 HAZY 21.47 X23.28
-- Pollock, Zoe 8 HAZY NT X28.73
-- Yamulla, Marissa 7 HAZY 47.23 X32.98

Event 37 Girls 15-21 100 Yard Breaststroke 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mastishin, Audrey 17 SKY 1:20.78 1:22.34 5
2 Alcantara, Alberiluz 16 HAZY 1:25.84 1:24.45 3
-- Lloyd, Sydney 15 HAZY 1:15.12 X1:16.39

Event 39 Girls 13-14 100 Yard Breaststroke 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Zimmerman, Erika D 13 SKY 1:16.92 1:16.29 5
2 Hunsinger, Sadie 13 HAZY 1:15.19 1:18.02 3
3 Vajda, Faith 13 HAZY 1:50.62 1:36.63 1

Event 41 Girls 11-12 50 Yard Breaststroke 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Stank, Cali M 12 SKY 36.68 37.50 5
2 Blasko, Gabby 12 HAZY 41.49 41.72 3
3 Perilli, Mia 12 SKY 45.37 44.15 1
4 Daiute, Milana 11 HAZY 58.13 59.48
-- Tarapchak, Jana 11 HAZY 52.01 X49.50

Event 43 Girls 9-10 50 Yard Breaststroke 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Domermuth, Nicole 10 SKY 42.73 41.33 5
2 Alcantara, Emilia 10 HAZY 41.83 43.11 3
3 Geiger, Madison 9 HAZY 54.18 57.27 1
4 Leonard, Taryn 9 HAZY 1:04.98 x1:05.15
5 Allison, Abby 9 SKY 1:10.99 1:08.71
-- Miller, Caitlin 10 SKY NT XDQ
-- Lesher, Addie 10 SKY 57.07 XDQ

Event 45 Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke 08 - U Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 O'Brien, Eila 8 SKY 33.09 31.83 5
2 Smulligan, Carlee 7 SKY 41.04 35.50 3
3 Fogarty, Jaylynn 8 HAZY 30.91 39.09 1
-- Maryzc, Mila 5 HAZY NT XDQ
-- Yamulla, Marissa 7 HAZY NT DQ

Event 47 Girls 15-21 500 Yard Freestyle 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lloyd, Sydney 15 HAZY 5:41.11 5:51.31 5
2 Tokonitz, Olivia A 15 SKY 6:38.21 6:36.38 3
-- Zimmerman, Erika D 13 SKY NT X5:59.59
-- Sadowski, Maris 12 HAZY NT X6:12.23
-- Cartwright, Ashtyn 13 HAZY NT X6:44.36

Event 49 Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle 08 - U Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ochs, Lia 8 HAZY 41.43 39.83 5
2 Urban, Addie 7 SKY 43.96 44.17 3
3 Marycz, Nadya 8 HAZY NT 52.62 1
4 Dougherty, Norah 8 SKY NT 1:03.54

Event 51 Girls 9-10 100 Yard Freestyle 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Katona, Zoe 10 HAZY 1:10.71 1:10.82 5
2 Martinko, Elizabeth 10 SKY 1:21.58 1:22.22 3
3 Washko, Georgia 9 HAZY 1:35.86 1:35.69 1
-- Scarcella, Gianna 10 SKY 1:25.62 X1:25.98

Event 53 Girls 11-12 100 Yard Freestyle 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Stank, Cali M 12 SKY 1:02.50 1:03.21 5
2 MacCollum, Jordyn 11 HAZY 1:16.39 1:22.91 3
3 Sabatos, Abby 12 HAZY 1:26.39 1:27.50 1
4 Bartel, Juliette 11 HAZY NT x1:35.63
-- O'Boyle, Oceana 12 SKY 1:08.90 X1:08.88

Event 55 Girls 13-14 100 Yard Freestyle 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dando, Madison 14 HAZY 57.77 58.07 5
2 Yuengling, Morgan L 13 SKY 1:00.26 1:00.27 3
3 Reed, Bridget 14 HAZY 1:02.34 1:02.85 1
4 Malaga, Stefany 14 HAZY 1:05.13 x1:05.28
5 Lang, Olivia T 13 SKY 1:04.83 1:05.52
6 Martinko, Elena 13 SKY 1:05.07 x1:06.13
7 Yeager, Natalie 13 HAZY 1:09.05 x1:08.95
-- Hunsinger, Sadie 13 HAZY 1:12.28 X1:02.76

Event 57 Girls 15-21 100 Yard Freestyle 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 O'Hara, Marina 16 HAZY 58.92 1:01.75 5
2 Tohill, Kylie 17 SKY 58.56 1:01.77 3
3 Mastishin, Audrey 17 SKY 1:05.03 1:05.87 1
4 Alcantara, Alberiluz 16 HAZY 1:11.98 1:11.99

Event 59 Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly 08 - U Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 O'Brien, Eila 8 SKY 27.51 26.40 5
2 Fogarty, Jaylynn 8 HAZY 37.02 29.47 3
3 Fogarty, Madison 8 HAZY 26.29 33.60 1

Event 61 Girls 9-10 50 Yard Butterfly 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Domermuth, Nicole 10 SKY 34.79 34.24 5
2 Geiger, Alexandra 9 HAZY 43.93 44.54 3
3 Callavini, Sophia 9 HAZY 58.15 54.34 1
4 Allison, Abby 9 SKY NT 59.65
-- Washko, Georgia 9 HAZY 1:03.15 X59.88

Event 63 Girls 11-12 50 Yard Butterfly 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Welna, Emily 11 SKY 33.64 32.63 5
2 Sadowski, Maris 12 HAZY 32.44 33.36 3
3 Buchala, Lexi 11 SKY 38.98 38.19 1

Event 65 Girls 13-14 100 Yard Butterfly 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Martinko, Elena 13 SKY 1:17.71 1:26.15 5
2 Cartwright, Ashtyn 13 HAZY 1:23.62 1:31.20 3

Event 67 Girls 15-21 100 Yard Butterfly 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lloyd, Sydney 15 HAZY 1:01.17 1:04.63 5
2 DeAngelo, Brinn 17 SKY 1:05.34 1:08.73 3
3 Kokinda, Jacqui F 15 SKY 1:10.77 1:10.51 1
4 Alcantara, Alberiluz 16 HAZY 1:18.80 1:17.48

Event 69 Girls 9-10 100 Yard IM 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Domermuth, Nicole 10 SKY 1:17.99 1:21.03 5
2 Alcantara, Emilia 10 HAZY 1:24.63 1:23.35 3
3 Malaga, Ashley 9 HAZY 2:04.91 1:51.94 1
4 Caldwell, Rebecca 9 HAZY 1:59.31 x1:59.02
5 Matteo, Madison 10 HAZY NT x2:08.41
-- Callavini, Sophia 9 HAZY 2:04.38 X1:55.65
-- Leonard, Taryn 9 HAZY NT X2:25.70

Event 71 Girls 11-12 200 Yard IM 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dudash, Abby 12 SKY 2:53.47 2:51.91 5
2 Blasko, Gabby 12 HAZY 3:08.79 3:01.39 3
3 Perilli, Mia 12 SKY 3:01.94 3:02.52 1
-- MacCollum, Jordyn 11 HAZY 3:14.62 X3:21.41

Event 73 Girls 13-14 200 Yard IM 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ruben, Taleah A 14 SKY 2:20.84 2:23.35 5
2 Zimmerman, Erika D 13 SKY 2:36.64 2:33.06 3
3 Hunsinger, Sadie 13 HAZY 2:30.20 2:36.03 1
4 Malaga, Stefany 14 HAZY 2:50.72 2:46.76

Event 75 Girls 15-21 200 Yard IM 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dukmen, Mallorie M 16 SKY 2:23.62 2:34.24 5
2 Mastishin, Audrey 17 SKY NT 2:46.16 3

Event 77 Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay 08 - U Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Schuylkill YMCA 'A' 1:22.66 1:31.28 7
1) Lucht, Gracie 8 2) O'Brien, Eila 8
3) Smulligan, Carlee 7 4) Urban, Addie 7
-- Freeland YMCA 'A' 1:37.25 DQ
1) Maryzc, Mila 5 2) Pollock, Zoe 8
3) Marycz, Nadya 8 4) Yamulla, Marissa 7

Event 79 Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay 09 - 10 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Freeland YMCA 'A' 2:25.04 2:28.94 7
1) Geiger, Madison 9 2) Alcantara, Emilia 10
3) Geiger, Alexandra 9 4) Katona, Zoe 10
2 Schuylkill YMCA 'A' 2:29.34 2:28.99
1) Tohill, Aspen 10 2) Martinko, Elizabeth 10
3) Lesher, Addie 10 4) Scarcella, Gianna 10
3 Freeland YMCA 'B' 2:59.22 x2:55.01
1) Callavini, Sophia 9 2) Malaga, Ashley 9
3) Matteo, Madison 10 4) Washko, Georgia 9

Event 81 Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay 11 - 12 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Schuylkill YMCA 'A' 2:02.23 2:03.97 7
1) Welna, Emily 11 2) O'Boyle, Oceana 12
3) Buchala, Lexi 11 4) Dudash, Abby 12
2 Freeland YMCA 'A' 2:43.77 2:40.61
1) Tarapchak, Jana 11 2) Bartel, Juliette 11
3) Daiute, Milana 11 4) Sabatos, Abby 12

Event 83 Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay 13 - 14 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Freeland YMCA 'A' 2:01.76 2:05.08 7
1) Cartwright, Ashtyn 13 2) Yeager, Natalie 13
3) Vajda, Faith 13 4) Reed, Bridget 14

Event 85 Girls 15-21 200 Yard Freestyle Relay 15 - 21 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Schuylkill YMCA 'A' 1:47.69 1:53.73 7
1) DeAngelo, Brinn 17 2) Kokinda, Jacqui F 15
3) Dukmen, Mallorie M 16 4) Tohill, Kylie 17

Women - 15 - 21 Division - Team Rankings - Through Event 85

1. Schuylkill YMCA 48 2. Freeland YMCA 27

Men - 15 - 21 Division - Team Rankings - Through Event 85

1. Schuylkill YMCA 59 2. Freeland YMCA 18

Women - 13 - 14 Division - Team Rankings - Through Event 85

1. Freeland YMCA 38 1. Schuylkill YMCA 38

Men - 13 - 14 Division - Team Rankings - Through Event 85

1. Freeland YMCA 30

Women - 11 - 12 Division - Team Rankings - Through Event 85

1. Schuylkill YMCA 45 2. Freeland YMCA 32

Men - 11 - 12 Division - Team Rankings - Through Event 85

1. Freeland YMCA 40 2. Schuylkill YMCA 6

Women - 09 - 10 Division - Team Rankings - Through Event 85

1. Schuylkill YMCA 37 2. Freeland YMCA 31

Men - 09 - 10 Division - Team Rankings - Through Event 85

1. Schuylkill YMCA 40 2. Freeland YMCA 27

Women - 08 - U Division - Team Rankings - Through Event 85

1. Schuylkill YMCA 31 2. Freeland YMCA 28

Men - 08 - U Division - Team Rankings - Through Event 85

1. Schuylkill YMCA 40




This page was generated in 0.0625 seconds.



Copyright© 2001-2018  PennDel Swimming. All rights reserved.
Site is best viewed at 1024x768