PENN-DEL YMCA SWIM LEAGUE

  Logged in as: Guest (Login | Register)
 Navigation


Contact Us

363,216 visitors
Since 7/1/2005 7:20:44 PM

Visitors today: 323



View Dual Meet Results
Printable Results
  Home Team Away Team
Meet Date Saturday, December 16, 2017     Warm-up: 1:00PM
Team Names Schuylkill-Monroe B Wilkes-Barre-Monroe B
Coaches Names:
Referee:  
Administrative Official:  
Meet Manager Operator:
Overall Score of Meet:       
8 and Under (Mini) Age Group Score:
9-10 (Cadet) Age Group Score:
11-12 (Prep) Age Group Score:
13-14 (Junior) Age Group Score:
Open (Senior) Age Group Score:






Licensed to Penn-Del Swim League - For Office Use Only License
HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 1/2/2018 08:05 PM
SKY vs WBY - 12/16/2017
Division - PennDel Swim League
Results

Event 2 Boys 15-21 200 Yard Medley Relay 15 - 21 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Schuylkill YMCA 'A' 1:43.21 1:43.84 7
1) Flowers, Paul E 17 2) Boxter, Kristopher 17
3) Antolick, Joey J 17 4) Crawford, Reggie D 16

Event 12 Boys 15-21 200 Yard Freestyle 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Antolick, Joey J 17 SKY 1:48.12 2:00.03 5
2 Tindell, Nathan 17 WBY 2:11.56 2:05.49 3

Event 16 Boys 11-12 200 Yard Freestyle 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Van Horn, Bohdan 12 SKY NT 1:56.75
-- Savner, William 11 WBY NT 1:59.00

Event 18 Boys 15-21 50 Yard Freestyle 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Crawford, Reggie D 16 SKY 21.11 21.79 5
2 Stanitis, Travis D 13 SKY 24.87 25.48 3

Event 20 Boys 13-14 50 Yard Freestyle 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Schell, Christopher 13 WBY 30.91 26.11 5
2 Tuo, Alvin 14 WBY 41.52 33.29 3
3 Start, Stephen 14 WBY NT x35.47

Event 22 Boys 11-12 50 Yard Freestyle 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mentusky, Benjamin 12 SKY 39.45 39.66 5

Event 24 Boys 9-10 50 Yard Freestyle 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bevan, Noah 10 SKY 35.13 34.01 5
2 Villafuerte, Zane 10 WBY 44.21 34.47 3
3 Laurore, Max 8 WBY 41.43 34.81 1
4 Meyers, Chase 10 SKY 45.25 39.75
5 Urban, Wesley 9 SKY 39.36 x40.57
6 Ryali, Rithwick 10 WBY NT x43.82
-- Savner, James 9 WBY NT X43.83
-- Dougherty, Ewan 9 SKY NT X1:11.88

Event 26 Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle 08 - U Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mentzer, Owen 7 SKY 19.78 18.84 5
2 Amato, Sonny 7 SKY 21.92 20.93 3
3 Ryon, Jude 8 SKY 22.36 x22.50
4 Savner, Benjamin 5 WBY NT 34.76 1
5 O'Brien, Quinn 6 SKY NT x42.85
-- Urban, Henry 5 SKY 30.76 X28.97

Event 28 Boys 15-21 100 Yard Backstroke 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Cabonilas, Christopher C 15 WBY NT 58.14 5
2 Andrewcavage, Holden 16 SKY 1:02.88 1:08.00 3
3 Stanitis, Travis D 13 SKY 1:10.79 1:09.54 1

Event 30 Boys 13-14 100 Yard Backstroke 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tuo, Alvin 14 WBY NT 1:34.41 5

Event 32 Boys 11-12 50 Yard Backstroke 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mentusky, Benjamin 12 SKY 46.88 47.98 5

Event 34 Boys 9-10 50 Yard Backstroke 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mentzer, Gavin G 10 SKY 40.30 40.14 5
2 Villafuerte, Zane 10 WBY 58.24 42.41 3
3 Meyers, Chase 10 SKY 51.03 48.19 1
4 Davis, Billy 10 SKY 45.38 x48.68
5 Savner, James 9 WBY NT 50.04
-- Dougherty, Ewan 9 SKY NT X1:17.87

Event 36 Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke 08 - U Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Page, Xavier 8 SKY 20.95 20.67 5
2 Amato, Sonny 7 SKY 25.12 32.47 3
3 Savner, Benjamin 5 WBY NT 32.81 1
4 Urban, Henry 5 SKY 50.75 x41.34

Event 38 Boys 15-21 100 Yard Breaststroke 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Flowers, Paul E 17 SKY 1:02.22 1:04.05 5
2 Boxter, Kristopher 17 SKY 1:03.78 1:04.32 3
3 Cabonilas, Christopher C 15 WBY NT 1:06.61 1
4 Tindell, Nathan 17 WBY NT 1:23.95

Event 40 Boys 13-14 100 Yard Breaststroke 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Start, Stephen 14 WBY NT DQ

Event 42 Boys 11-12 50 Yard Breaststroke 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Savner, William 11 WBY 54.80 47.16 5
2 Mentusky, Benjamin 12 SKY 48.64 48.88 3

Event 44 Boys 9-10 50 Yard Breaststroke 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Davis, Billy 10 SKY 48.39 49.99 5
2 Laurore, Max 8 WBY NT 50.31 3
3 Ryon, Turner 10 SKY 56.74 51.26 1
4 Ryali, Rithwick 10 WBY NT 1:16.07
-- Savner, James 9 WBY NT DQ

Event 48 Boys 15-21 500 Yard Freestyle 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tindell, Nathan 17 WBY 6:13.79 5:32.58 5
2 Andrewcavage, Holden 16 SKY 5:28.43 5:55.85 3

Event 50 Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle 08 - U Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Page, Xavier 8 SKY 37.07 41.17 5
2 Ryon, Jude 8 SKY 54.03 53.16 3

Event 52 Boys 9-10 100 Yard Freestyle 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Laurore, Max 8 WBY NT 1:20.18 5
2 Villafuerte, Zane 10 WBY NT 1:20.80 3
3 Mentzer, Gavin G 10 SKY 1:22.01 1:21.53 1
4 Urban, Wesley 9 SKY 1:29.46 1:33.19
5 Meyers, Chase 10 SKY 1:44.20 x1:36.76

Event 54 Boys 11-12 100 Yard Freestyle 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Van Horn, Bohdan 12 SKY 1:09.22 1:11.26 5
2 Savner, William 11 WBY 1:43.65 1:17.79 3

Event 56 Boys 13-14 100 Yard Freestyle 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Schell, Christopher 13 WBY 1:08.55 58.11 5
2 Tuo, Alvin 14 WBY 1:47.08 1:20.50 3
3 Start, Stephen 14 WBY NT x1:21.57

Event 58 Boys 15-21 100 Yard Freestyle 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Crawford, Reggie D 16 SKY 46.69 58.18 5

Event 60 Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly 08 - U Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mentzer, Owen 7 SKY 26.69 29.08 5

Event 62 Boys 9-10 50 Yard Butterfly 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ryali, Rithwick 10 WBY NT 54.91 5
-- Bevan, Noah 10 SKY 44.40 DQ

Event 64 Boys 11-12 50 Yard Butterfly 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Van Horn, Bohdan 12 SKY 41.74 39.00 5

Event 66 Boys 13-14 100 Yard Butterfly 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Schell, Christopher 13 WBY NT 1:21.35 5

Event 68 Boys 15-21 100 Yard Butterfly 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Cabonilas, Christopher C 15 WBY NT 59.88 5
2 Stanitis, Travis D 13 SKY 59.66 1:00.51 3
3 Andrewcavage, Holden 16 SKY 1:07.75 1:11.55 1

Event 70 Boys 9-10 100 Yard IM 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ryon, Turner 10 SKY 1:51.35 1:37.89 5
2 Davis, Billy 10 SKY 1:42.50 1:39.29 3

Event 76 Boys 15-21 200 Yard IM 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Flowers, Paul E 17 SKY 2:03.49 2:06.76 5
2 Antolick, Joey J 17 SKY 2:09.77 2:07.63 3

Event 78 Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay 08 - U Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Schuylkill YMCA 'A' 1:20.64 DQ
1) Ryon, Jude 8 2) Amato, Sonny 7
3) Mentzer, Owen 7 4) Page, Xavier 8

Event 80 Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay 09 - 10 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Schuylkill YMCA 'A' 2:23.97 2:31.70 7
1) Bevan, Noah 10 2) Urban, Wesley 9
3) Ryon, Turner 10 4) Mentzer, Gavin G 10

Women - 15 - 21 Division - Team Rankings - Through Event 86

1. Schuylkill YMCA 42 2. Wilkes-Barre Family YMCA 13

Men - 15 - 21 Division - Team Rankings - Through Event 86

1. Schuylkill YMCA 52 2. Wilkes-Barre Family YMCA 19

Women - 13 - 14 Division - Team Rankings - Through Event 86

1. Schuylkill YMCA 46

Men - 13 - 14 Division - Team Rankings - Through Event 86

1. Wilkes-Barre Family YMCA 26

Women - 11 - 12 Division - Team Rankings - Through Event 86

1. Schuylkill YMCA 45 2. Wilkes-Barre Family YMCA 20

Men - 11 - 12 Division - Team Rankings - Through Event 86

1. Schuylkill YMCA 23 2. Wilkes-Barre Family YMCA 8

Women - 09 - 10 Division - Team Rankings - Through Event 86

1. Schuylkill YMCA 48 2. Wilkes-Barre Family YMCA 13

Men - 09 - 10 Division - Team Rankings - Through Event 86

1. Schuylkill YMCA 33 2. Wilkes-Barre Family YMCA 23

Women - 08 - U Division - Team Rankings - Through Event 86

1. Schuylkill YMCA 25 2. Wilkes-Barre Family YMCA 18

Men - 08 - U Division - Team Rankings - Through Event 86

1. Schuylkill YMCA 29 2. Wilkes-Barre Family YMCA 2




This page was generated in 0.0469 seconds.



Copyright© 2001-2018  PennDel Swimming. All rights reserved.
Site is best viewed at 1024x768