PENN-DEL YMCA SWIM LEAGUE

  Logged in as: Guest (Login | Register)
 Navigation


Contact Us

363,216 visitors
Since 7/1/2005 7:20:44 PM

Visitors today: 308



View Dual Meet Results
Printable Results
  Home Team Away Team
Meet Date Saturday, December 9, 2017     Warm-up: 12:30PM
Team Names North Penn-Madison B Tri-Valley-Madison B
Coaches Names:
Referee:  
Administrative Official:  
Meet Manager Operator:
Overall Score of Meet:       
8 and Under (Mini) Age Group Score:
9-10 (Cadet) Age Group Score:
11-12 (Prep) Age Group Score:
13-14 (Junior) Age Group Score:
Open (Senior) Age Group Score:






Licensed to Penn-Del Swim League - For Office Use Only License
HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 12/11/2017 03:25 PM
DD Madison NPY v TRVY 12-09-17 - 12/9/2017
PennDel Swim League
Madison Double Dual Meet
Results

Event 2 Boys 15-21 200 Yard Medley Relay 15 - 21 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 North Penn YMCA 'A' NT 2:27.76 7
1) Pesini, Dominic 13 2) Samojlowitsch, Tommy 13
3) U'Selis, Bryce 15 4) Jog, Ishan 14

Event 4 Boys 13-14 200 Yard Medley Relay 13 - 14 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 North Penn YMCA 'A' 2:00.09 1:59.51 7
1) Sparra, Jake 14 2) Wauls, Nathan 13
3) Rawa, Nathan 13 4) Zanck, Gavin 13
2 TriValley YMCA 'A' 1:56.90 2:07.73
1) Adamski, Aiden 13 2) DeLong, Noah 13
3) Teel, Jonah 14 4) Calahan, Ivor 14

Event 6 Boys 11-12 200 Yard Medley Relay 11 - 12 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 North Penn YMCA 'A' 2:23.16 2:22.44 7
1) Spencer, Ethan 11 2) Puenpatom, Pat 12
3) DiMauro, Mason 11 4) Liao, Richard 12

Event 8 Boys 9-10 200 Yard Medley Relay 09 - 10 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 North Penn YMCA 'A' 2:31.25 2:33.28 7
1) Rawa, Benjamin 10 2) Shui, William 10
3) Wauls, Adam 10 4) Folweiler, Chase 9

Event 10 Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay 08 - U Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 North Penn YMCA 'A' 1:52.12 1:44.22 7
1) Shui, Alex 7 2) Silverman, Jack 8
3) Mohan, Spandan 8 4) He, Albert 7

Event 12 Boys 15-21 200 Yard Freestyle 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 U'Selis, Bryce 15 North Penn 2:03.30 2:02.33 5

Event 14 Boys 13-14 200 Yard Freestyle 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Balsells, Daniel 13 North Penn 2:22.99 2:21.58 5
2 Roth, Owen 14 TriValley NT 2:31.16 3
3 Stump, Jacob 14 TriValley NT 2:55.19 1
4 Samojlowitsch, Tommy 13 North Penn 3:12.57 3:15.62
-- Zanck, Gavin 13 North Penn NT X2:15.74

Event 16 Boys 11-12 200 Yard Freestyle 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Shriver, Logan 11 TriValley 2:38.01 2:40.71 5
2 Bansal, Somay 11 North Penn 3:12.26 3:18.60 3

Event 18 Boys 15-21 50 Yard Freestyle 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 U'Selis, Bryce 15 North Penn 24.49 24.73 5
-- Jog, Ishan 14 North Penn 33.70 X35.06

Event 20 Boys 13-14 50 Yard Freestyle 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Leo, Solomon 14 North Penn 27.57 26.92 5
2 Fischer, Christian 13 North Penn 27.52 27.00 3
3 Calahan, Ivor 14 TriValley 27.53 27.80 1
4 Sherman, Aiden 14 TriValley 28.14 28.11
5 DiMauro, Chase 13 North Penn 30.37 30.58
-- Wauls, Nathan 13 North Penn 25.62 X25.54
-- Rawa, Nathan 13 North Penn 27.08 X26.88
-- Sparra, Jake 14 North Penn 28.41 X28.97
-- Pesini, Dominic 13 North Penn NT X36.96

Event 22 Boys 11-12 50 Yard Freestyle 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Clauss, Gabriel 12 TriValley 31.65 32.81 5
2 Liao, Richard 12 North Penn 35.99 35.34 3
3 Maley, Griffin 12 TriValley 38.37 36.58 1
4 Spencer, Evan 11 North Penn 37.56 37.08
-- DiMauro, Mason 11 North Penn 30.65 X30.96
-- Puenpatom, Pat 12 North Penn 35.16 X34.80

Event 24 Boys 9-10 50 Yard Freestyle 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mooney, Jack 10 TriValley NT 32.96 5
2 Folweiler, Chase 9 North Penn 33.18 33.55 3
3 Rumble, Charles 10 TriValley 33.91 34.13 1
4 Barnes, Robbie 10 TriValley 34.88 35.86
5 Tang, Roger 10 North Penn 37.59 38.32
6 Doshi, Viranch 10 North Penn 39.83 41.41
-- Rawa, Benjamin 10 North Penn 31.89 X33.48
-- Patel, Vikesh 10 North Penn 37.98 X37.65
-- Morsby, Xander 9 North Penn 40.52 X39.01
-- Babinchak, Michael 10 North Penn NT X39.02
-- Henaidy, Shafic 10 North Penn 41.07 X40.82
-- Link, Michael 10 North Penn 43.39 X42.99
-- Sirignano, Matthew 9 TriValley 41.42 X43.64
-- Patel, Taran 9 North Penn 44.23 X46.12
-- Dey, Abhirup 10 North Penn 45.52 X46.20
-- Xavier, Glenn 10 North Penn 45.05 X47.44
-- Clauss, Alexander 9 TriValley NT X50.19
-- Hauger, Logan 10 TriValley 52.53 X53.56

Event 26 Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle 08 - U Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Silverman, Jack 8 North Penn 18.82 20.24 5
2 Oneill, Nate 8 North Penn 29.56 24.78 3
3 Shui, Alex 7 North Penn 24.88 25.31
4 Okuley, Nolan 8 TriValley 31.88 28.66 1
5 Roth, Peter 7 TriValley 32.14 32.19
-- Benz, Chris 8 North Penn 18.09 X18.24

Event 28 Boys 15-21 100 Yard Backstroke 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Pesini, Dominic 13 North Penn 1:34.38 1:32.45 5
2 Jog, Ishan 14 North Penn 1:42.62 1:49.58 3

Event 30 Boys 13-14 100 Yard Backstroke 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Rawa, Nathan 13 North Penn 1:07.93 1:09.16 5
2 Adamski, Aiden 13 TriValley 1:15.53 1:14.79 3
3 Kurtz, Shea 13 TriValley NT 1:36.14
4 Stump, Jacob 14 TriValley 1:06.40 1:39.28 1
-- Leo, Solomon 14 North Penn NT X1:12.92
-- Sparra, Jake 14 North Penn 1:13.30 X1:13.08
-- Balsells, Daniel 13 North Penn NT X1:19.09
-- DiMauro, Chase 13 North Penn 1:17.06 DQ

Event 32 Boys 11-12 50 Yard Backstroke 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Spencer, Ethan 11 North Penn 37.27 37.02 5
2 Clauss, Gabriel 12 TriValley 38.55 38.57 3
3 Bansal, Somay 11 North Penn 40.47 40.22 1
-- DiMauro, Mason 11 North Penn 35.78 X38.02

Event 34 Boys 9-10 50 Yard Backstroke 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Rawa, Benjamin 10 North Penn 34.98 35.61 5
2 Hughes, Liam 10 TriValley 42.02 43.13 3
3 Patel, Vikesh 10 North Penn 43.66 44.37 1
4 Rumble, Charles 10 TriValley 42.03 44.46
5 Patel, Taran 9 North Penn 48.84 50.61
-- Shui, William 10 North Penn 40.40 X39.63
-- Folweiler, Chase 9 North Penn 40.26 X40.81
-- Tang, Roger 10 North Penn 46.40 X46.24
-- Morsby, Xander 9 North Penn 50.25 X47.94
-- Link, Michael 10 North Penn 54.21 X50.58
-- Dey, Abhirup 10 North Penn 53.24 X51.39
-- Doshi, Viranch 10 North Penn 51.11 X57.67
-- Henaidy, Shafic 10 North Penn 55.51 X59.50
-- Xavier, Glenn 10 North Penn 54.91 X1:00.11
-- Clauss, Alexander 9 TriValley NT X1:00.95
-- Sirignano, Matthew 9 TriValley 50.41 DQ

Event 36 Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke 08 - U Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Henin, Michael 8 TriValley 19.34 19.94 5
2 Benz, Chris 8 North Penn 21.59 21.65 3
3 He, Albert 7 North Penn NT 28.87 1
-- Oneill, Nate 8 North Penn 29.88 X26.79
-- Okuley, Nolan 8 TriValley 45.95 DQ

Event 38 Boys 15-21 100 Yard Breaststroke 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- U'Selis, Bryce 15 North Penn NT X1:30.26
-- Pesini, Dominic 13 North Penn 1:45.98 X1:42.78

Event 40 Boys 13-14 100 Yard Breaststroke 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Wauls, Nathan 13 North Penn 1:08.98 1:11.75 5
2 DeLong, Noah 13 TriValley 1:21.22 1:21.22 3
3 Sparra, Jake 14 North Penn 1:24.09 1:25.59 1
-- Fischer, Christian 13 North Penn 1:22.57 X1:23.41
-- Zanck, Gavin 13 North Penn 1:24.28 X1:27.28
-- Balsells, Daniel 13 North Penn 1:29.02 X1:28.31
-- Leo, Solomon 14 North Penn 1:30.41 X1:30.90
-- DiMauro, Chase 13 North Penn 1:34.61 X1:39.91
-- Samojlowitsch, Tommy 13 North Penn 1:42.58 X1:41.87

Event 42 Boys 11-12 50 Yard Breaststroke 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Puenpatom, Pat 12 North Penn 38.89 38.57 5
2 Maley, Griffin 12 TriValley 44.12 44.90 3
-- Spencer, Evan 11 North Penn 51.04 X49.05
-- Liao, Richard 12 North Penn 51.25 X51.66

Event 44 Boys 9-10 50 Yard Breaststroke 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tang, Roger 10 North Penn 49.88 50.88 5
2 Doshi, Viranch 10 North Penn 50.78 51.83 3
3 Adamski, Finneas 9 TriValley 54.14 52.90 1
4 Patel, Taran 9 North Penn 54.40 55.40
5 Hauger, Logan 10 TriValley 1:12.46 1:15.81
-- Shui, William 10 North Penn 47.24 X47.24
-- Wauls, Adam 10 North Penn 48.86 X47.84
-- Patel, Vikesh 10 North Penn 51.82 X50.39
-- Henaidy, Shafic 10 North Penn 56.16 X54.20
-- Dey, Abhirup 10 North Penn 1:04.42 X1:02.17

Event 46 Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke 08 - U Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Benz, Chris 8 North Penn NT 23.96 5
2 Henin, Michael 8 TriValley 23.83 24.56 3
-- Mohan, Spandan 8 North Penn NT X28.32
-- Roth, Peter 7 TriValley 55.80 DQ
-- He, Albert 7 North Penn 29.75 DQ

Event 50 Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle 08 - U Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Silverman, Jack 8 North Penn NT 44.25 5
2 Oneill, Nate 8 North Penn 59.13 1:01.56 3
3 Roth, Peter 7 TriValley 1:14.46 1:12.55 1
4 Okuley, Nolan 8 TriValley 1:30.20 1:14.50
-- Shui, Alex 7 North Penn 58.44 X54.72

Event 52 Boys 9-10 100 Yard Freestyle 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Rawa, Benjamin 10 North Penn 1:11.74 1:12.07 5
2 Scaffidi, Archer 10 TriValley 1:18.55 1:13.23 3
3 Folweiler, Chase 9 North Penn 1:16.08 1:17.68 1
4 Barnes, Robbie 10 TriValley 1:21.14 1:21.57
5 Adamski, Finneas 9 TriValley 1:19.08 1:23.02
6 Link, Michael 10 North Penn 1:33.31 1:32.84
-- Morsby, Xander 9 North Penn 1:40.73 X1:33.86
-- Xavier, Glenn 10 North Penn 1:45.67 X1:44.38
-- Patel, Taran 9 North Penn 1:53.09 X1:49.37
-- Clauss, Alexander 9 TriValley NT X2:06.63
-- Hauger, Logan 10 TriValley 2:26.17 X2:09.20

Event 54 Boys 11-12 100 Yard Freestyle 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Shriver, Logan 11 TriValley 1:12.09 1:14.40 5
2 Spencer, Ethan 11 North Penn NT 1:17.46 3
3 Liao, Richard 12 North Penn 1:18.43 1:17.89 1
4 Puenpatom, Pat 12 North Penn 1:21.98 1:19.08
5 Maley, Griffin 12 TriValley 1:24.39 1:19.18
-- Bansal, Somay 11 North Penn 1:37.12 X1:35.33

Event 56 Boys 13-14 100 Yard Freestyle 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Zanck, Gavin 13 North Penn 1:00.72 1:00.93 5
2 Fischer, Christian 13 North Penn 1:02.95 1:01.22 3
3 Sherman, Aiden 14 TriValley 1:03.78 1:01.27 1
4 Roth, Owen 14 TriValley 1:06.72 1:06.68
5 Balsells, Daniel 13 North Penn 1:06.28 1:06.84
6 Kurtz, Shea 13 TriValley NT 1:22.02
-- Wauls, Nathan 13 North Penn 57.26 X56.89
-- Rawa, Nathan 13 North Penn 1:01.03 X1:01.22
-- DiMauro, Chase 13 North Penn 1:07.94 X1:11.18
-- Samojlowitsch, Tommy 13 North Penn 1:29.04 X1:28.16

Event 58 Boys 15-21 100 Yard Freestyle 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Jog, Ishan 14 North Penn 1:25.88 1:24.67 5
-- U'Selis, Bryce 15 North Penn 53.25 X53.75
-- Pesini, Dominic 13 North Penn 1:20.40 X1:22.76

Event 60 Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly 08 - U Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Henin, Michael 8 TriValley 20.94 19.87 5
2 Mohan, Spandan 8 North Penn 28.28 27.90 3
-- He, Albert 7 North Penn NT X29.75
-- Silverman, Jack 8 North Penn NT X31.37

Event 62 Boys 9-10 50 Yard Butterfly 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Diehl, Justin 10 TriValley 42.83 38.24 5
2 Mooney, Jack 10 TriValley 39.66 40.27 3
3 Wauls, Adam 10 North Penn 40.14 40.94 1
4 Shui, William 10 North Penn 43.35 44.59
5 Hughes, Liam 10 TriValley 52.71 50.88
6 Morsby, Xander 9 North Penn 1:07.41 59.63

Event 64 Boys 11-12 50 Yard Butterfly 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 DiMauro, Mason 11 North Penn 34.55 34.22 5
2 Clauss, Gabriel 12 TriValley 39.81 39.96 3
3 Spencer, Evan 11 North Penn 43.21 40.04 1

Event 66 Boys 13-14 100 Yard Butterfly 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Teel, Jonah 14 TriValley 1:00.51 1:01.07 5
2 Leo, Solomon 14 North Penn 1:12.18 1:08.88 3
3 Roth, Owen 14 TriValley 1:15.19 1:19.99 1
-- Rawa, Nathan 13 North Penn 1:06.66 X1:08.20

Event 70 Boys 9-10 100 Yard IM 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Petre, Jared 10 TriValley 1:29.15 1:26.09 5
2 Shui, William 10 North Penn 1:28.06 1:26.59 3
3 Wauls, Adam 10 North Penn 1:26.79 1:30.52 1
4 Scaffidi, Archer 10 TriValley 1:31.30 1:31.55
5 Patel, Vikesh 10 North Penn 1:38.88 1:39.41
-- Rawa, Benjamin 10 North Penn NT X1:22.63
-- Tang, Roger 10 North Penn 1:38.50 X1:36.50
-- Link, Michael 10 North Penn NT X1:48.02
-- Sirignano, Matthew 9 TriValley NT DQ

Event 72 Boys 11-12 200 Yard IM 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Shriver, Logan 11 TriValley 2:57.75 3:04.36 5
-- DiMauro, Mason 11 North Penn 2:48.54 DQ

Event 74 Boys 13-14 200 Yard IM 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Teel, Jonah 14 TriValley 2:30.46 2:25.68 5
2 Fischer, Christian 13 North Penn 2:28.49 2:30.22 3
3 Sparra, Jake 14 North Penn 2:40.39 2:42.35 1
4 Stump, Jacob 14 TriValley NT 3:36.63

Event 78 Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay 08 - U Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 North Penn YMCA 'A' 1:27.27 1:35.50 7
1) Mohan, Spandan 8 2) Oneill, Nate 8
3) Shui, Alex 7 4) Benz, Chris 8

Event 80 Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay 09 - 10 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 TriValley YMCA 'A' 2:19.27 2:22.70 7
1) Mooney, Jack 10 2) Rumble, Charles 10
3) Scaffidi, Archer 10 4) Petre, Jared 10
2 TriValley YMCA 'B' NT 2:29.22
1) Barnes, Robbie 10 2) Diehl, Justin 10
3) Adamski, Finneas 9 4) Hughes, Liam 10
3 North Penn YMCA 'A' 2:17.25 2:43.98
1) Patel, Vikesh 10 2) Henaidy, Shafic 10
3) Doshi, Viranch 10 4) Tang, Roger 10
4 North Penn YMCA 'B' NT 2:59.16
1) Morsby, Xander 9 2) Xavier, Glenn 10
3) Patel, Taran 9 4) Link, Michael 10

Event 82 Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay 11 - 12 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- North Penn YMCA 'A' 2:59.39 X2:28.49
1) Bansal, Somay 11 2) Spencer, Ethan 11
3) Spencer, Evan 11 4) Liao, Richard 12

Event 84 Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay 13 - 14 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 North Penn YMCA 'A' 1:48.47 1:47.51 7
1) Rawa, Nathan 13 2) Zanck, Gavin 13
3) Leo, Solomon 14 4) Wauls, Nathan 13
2 TriValley YMCA 'A' 1:41.76 1:50.67
1) Sherman, Aiden 14 2) Adamski, Aiden 13
3) DeLong, Noah 13 4) Calahan, Ivor 14




This page was generated in 0.0469 seconds.



Copyright© 2001-2018  PennDel Swimming. All rights reserved.
Site is best viewed at 1024x768