PENN-DEL YMCA SWIM LEAGUE

  Logged in as: Guest (Login | Register)
 Navigation


Contact Us

363,216 visitors
Since 7/1/2005 7:20:44 PM

Visitors today: 323



View Dual Meet Results
Printable Results
  Home Team Away Team
Meet Date Saturday, November 18, 2017     Warm-up: 11:30AM
Team Names Greater Scranton-Monroe B Pocono-Monroe B
Coaches Names:
Referee:  
Administrative Official:  
Meet Manager Operator:
Overall Score of Meet:       
8 and Under (Mini) Age Group Score:
9-10 (Cadet) Age Group Score:
11-12 (Prep) Age Group Score:
13-14 (Junior) Age Group Score:
Open (Senior) Age Group Score:






Licensed to Penn-Del Swim League - For Office Use Only License
HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 11/21/2017 10:45 AM
MONROE GB GSYvPFY11-18-17 - 11/18/2017
Division - PennDel Swim League
Results

Event 2 Boys 15-21 200 Yard Medley Relay 15 - 21 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Pocono Family YMCA 'A' 1:41.77 1:59.22 7
1) Wolbert, Zachary F 18 2) Naturale, Liam B 17
3) Mendieta, Diego 18 4) Oliver, Kevin S 16

Event 6 Boys 11-12 200 Yard Medley Relay 11 - 12 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Pocono Family YMCA 'A' 2:17.11 2:14.50 7
1) Zhao, Jason 12 2) Mui, Carter E 11
3) Poveromo, Brandon R 12 4) Oliver, Donovan B 11

Event 12 Boys 15-21 200 Yard Freestyle 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Cerbone, William Z 15 Pocono Piranhas 1:50.74 1:59.39 5
2 Gonzalez, Benjamin D 16 Pocono Piranhas 1:51.68 2:02.31 3
3 Slish, Joseph F 15 GSY 2:30.22 2:34.56 1

Event 14 Boys 13-14 200 Yard Freestyle 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Williams, Mark I 14 Pocono Piranhas 2:13.24 2:19.03 5
2 Noldy, Kevin 13 GSY 2:35.95 2:31.58 3

Event 16 Boys 11-12 200 Yard Freestyle 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Poveromo, Brandon R 12 Pocono Piranhas 2:30.90 2:36.84 5
2 Witty, Devon 12 Pocono Piranhas NT 3:00.77 3

Event 18 Boys 15-21 50 Yard Freestyle 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Oliver, Kevin S 16 Pocono Piranhas 23.18 24.93 5
2 McCabe, Owen 17 Pocono Piranhas NT 24.98 3
3 McCabe, Thomas 15 Pocono Piranhas NT x27.05
4 Castrogiovanni, Brian 15 GSY 29.96 30.54 1
5 Slish, Joseph F 15 GSY 31.40 32.40

Event 20 Boys 13-14 50 Yard Freestyle 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Noldy, Kevin 13 GSY 28.80 29.96 5
2 Olson, Justin 13 GSY 30.44 32.02 3
3 McCabe, Michael 13 Pocono Piranhas NT 35.03 1

Event 22 Boys 11-12 50 Yard Freestyle 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ong, William 11 Pocono Piranhas NT 33.07 5
2 Yagan, Adam 12 Pocono Piranhas 34.08 33.58 3
3 Agnello, Adrian 11 GSY 35.16 34.41 1
4 Fisher, Daniel 11 GSY 35.40 36.03
5 Suarez, Renzo 11 GSY 37.04 x36.18
6 Johnson, Connor 12 Pocono Piranhas 44.60 x37.95
-- Furcon, Luke 12 GSY 35.93 X36.77
-- Petraitis, Garek 11 GSY 40.11 X41.46

Event 24 Boys 9-10 50 Yard Freestyle 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Naturale, Shane B 10 Pocono Piranhas 35.81 35.69 5
2 McLaine, Roland 10 GSY 41.53 40.72 3
3 Allyn-Nobles, Dillan 10 Pocono Piranhas NT 41.34 1
4 Ayala, Royli 9 GSY 43.95 41.58
5 Gardina, Kieran 10 Pocono Piranhas 1:02.51 x46.26
6 Slish, Owen 9 GSY 47.50 x46.70
-- Arneil, Ronald 10 GSY 51.36 X47.76
-- Nivert, Jacob 9 GSY 51.93 X50.26
-- Devito, Michael 10 GSY 52.64 X54.46

Event 26 Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle 08 - U Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Donovan, Braedy 8 GSY 23.96 23.19 5
2 Ayala, Jordan 7 GSY 31.45 28.81 3
3 Acevedo, Evan 7 GSY 32.78 x30.17
4 Porcano, Jackson 7 Pocono Piranhas NT 33.87 1
5 Delaney, Ben 6 Pocono Piranhas 41.31 35.44
6 Hammonds, Lucas 7 Pocono Piranhas NT x41.33
-- Kapmeyer, William 6 GSY 35.82 X30.66
-- Malloy, George 7 GSY 33.72 X33.14
-- Schaefer, Ben 5 GSY 33.86 X33.63
-- Curtin, Charles 6 GSY NT X35.96
-- Agnello, Andraye 7 GSY 46.93 X39.83
-- Donovan, Ethan 6 GSY 45.17 X41.49

Event 28 Boys 15-21 100 Yard Backstroke 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Wolbert, Zachary F 18 Pocono Piranhas 50.82 58.12 5
2 McCabe, Thomas 15 Pocono Piranhas NT 1:16.56 3
3 Castrogiovanni, Brian 15 GSY 1:17.27 1:18.59 1

Event 30 Boys 13-14 100 Yard Backstroke 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Oliver, Justin A 14 Pocono Piranhas 1:02.10 1:04.95 5
2 Noldy, Kevin 13 GSY NT 1:17.64 3

Event 32 Boys 11-12 50 Yard Backstroke 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ong, William 11 Pocono Piranhas NT 38.66 5
2 Yagan, Adam 12 Pocono Piranhas 39.88 39.33 3
3 Fisher, Daniel 11 GSY 46.35 44.42 1
4 Petraitis, Garek 11 GSY 57.04 58.71

Event 34 Boys 9-10 50 Yard Backstroke 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mackowski, Eryk 9 Pocono Piranhas 50.00 47.88 5
2 Slish, Owen 9 GSY 56.86 58.67 3
3 Arneil, Ronald 10 GSY 58.88 1:00.59 1
-- Allyn-Nobles, Dillan 10 Pocono Piranhas NT DQ
-- Devito, Michael 10 GSY 1:10.50 DQ

Event 36 Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke 08 - U Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Porcano, Jackson 7 Pocono Piranhas NT 33.25 5
2 Acevedo, Evan 7 GSY 32.54 34.95 3
3 Delaney, Ben 6 Pocono Piranhas 48.67 39.39 1
4 Kapmeyer, William 6 GSY 33.97 39.42
5 Hammonds, Lucas 7 Pocono Piranhas NT x48.71
-- Donovan, Ethan 6 GSY 48.92 X35.20
-- Curtin, Charles 6 GSY NT X40.28
-- Schaefer, Ben 5 GSY 42.38 X48.04
-- Agnello, Andraye 7 GSY 48.50 X51.18
-- Malloy, George 7 GSY 53.09 X55.92

Event 38 Boys 15-21 100 Yard Breaststroke 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Cerbone, William Z 15 Pocono Piranhas 1:03.54 1:06.25 5
2 McCabe, Owen 17 Pocono Piranhas NT 1:19.12 3
3 Slish, Joseph F 15 GSY 1:34.80 1:35.59 1
-- Naturale, Rory B 15 Pocono Piranhas 1:13.17 DQ

Event 40 Boys 13-14 100 Yard Breaststroke 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mui, Tyler S 14 Pocono Piranhas 1:04.33 1:10.56 5
2 McCabe, Michael 13 Pocono Piranhas NT 2:03.92 3

Event 42 Boys 11-12 50 Yard Breaststroke 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mui, Carter E 11 Pocono Piranhas 39.07 37.70 5
2 Agnello, Adrian 11 GSY 43.63 44.79 3
3 Witty, Devon 12 Pocono Piranhas 45.71 45.60 1
4 Fisher, Daniel 11 GSY 45.26 48.08
5 Johnson, Connor 12 Pocono Piranhas NT x48.51
6 Furcon, Luke 12 GSY 56.51 x50.49

Event 44 Boys 9-10 50 Yard Breaststroke 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mackowski, Eryk 9 Pocono Piranhas 1:02.26 57.18 5
2 Nivert, Jacob 9 GSY 1:02.75 58.88 3
-- Devito, Michael 10 GSY NT DQ

Event 48 Boys 15-21 500 Yard Freestyle 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Gonzalez, Benjamin D 16 Pocono Piranhas 4:59.10 5:34.93 5
2 Naturale, Rory B 15 Pocono Piranhas 6:27.97 6:50.05 3

Event 50 Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle 08 - U Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Donovan, Braedy 8 GSY NT 58.07 5
2 Ayala, Jordan 7 GSY NT 1:05.18 3
3 Porcano, Jackson 7 Pocono Piranhas NT 1:10.63 1
4 Delaney, Ben 6 Pocono Piranhas NT 1:19.01
5 Hammonds, Lucas 7 Pocono Piranhas NT x1:53.82

Event 52 Boys 9-10 100 Yard Freestyle 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Oliver, Kareem F 10 Pocono Piranhas 1:13.64 1:21.32 5
2 Allyn-Nobles, Dillan 10 Pocono Piranhas NT 1:36.74 3
3 Ayala, Royli 9 GSY NT 1:37.36 1
4 Gardina, Kieran 10 Pocono Piranhas NT x1:46.10
5 Nivert, Jacob 9 GSY 1:59.33 1:55.04

Event 54 Boys 11-12 100 Yard Freestyle 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Oliver, Donovan B 11 Pocono Piranhas 1:07.65 1:08.03 5
2 Suarez, Renzo 11 GSY 1:27.15 1:25.00 3
3 Witty, Devon 12 Pocono Piranhas 1:18.83 1:27.92 1

Event 56 Boys 13-14 100 Yard Freestyle 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Williams, Mark I 14 Pocono Piranhas 59.29 1:00.07 5
2 Olson, Justin 13 GSY 1:09.04 1:11.77 3

Event 58 Boys 15-21 100 Yard Freestyle 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mendieta, Diego 18 Pocono Piranhas 50.90 51.49 5
2 Naturale, Liam B 17 Pocono Piranhas 54.97 56.11 3
3 Castrogiovanni, Brian 15 GSY 1:08.03 1:07.78 1

Event 62 Boys 9-10 50 Yard Butterfly 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Naturale, Shane B 10 Pocono Piranhas 41.63 44.49 5
2 McLaine, Roland 10 GSY NT 56.45 3

Event 64 Boys 11-12 50 Yard Butterfly 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Poveromo, Brandon R 12 Pocono Piranhas 36.45 36.30 5
2 Johnson, Connor 12 Pocono Piranhas NT 46.62 3

Event 66 Boys 13-14 100 Yard Butterfly 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Oliver, Justin A 14 Pocono Piranhas 1:05.37 1:11.48 5
2 Olson, Justin 13 GSY 1:31.90 1:37.57 3

Event 68 Boys 15-21 100 Yard Butterfly 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mendieta, Diego 18 Pocono Piranhas 54.94 56.80 5
2 Naturale, Liam B 17 Pocono Piranhas 57.03 1:03.26 3

Event 70 Boys 9-10 100 Yard IM 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Oliver, Kareem F 10 Pocono Piranhas 1:27.48 DQ

Event 72 Boys 11-12 200 Yard IM 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Zhao, Jason 12 Pocono Piranhas 2:32.18 2:33.13 5

Event 74 Boys 13-14 200 Yard IM 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mui, Tyler S 14 Pocono Piranhas 2:13.58 2:19.68 5

Event 76 Boys 15-21 200 Yard IM 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Wolbert, Zachary F 18 Pocono Piranhas 1:52.07 2:05.98 5
2 Oliver, Kevin S 16 Pocono Piranhas 2:04.80 2:09.92 3

Event 78 Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay 08 - U Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Greater Scranton YMCA 'A' 2:01.91 2:03.72 7
1) Acevedo, Evan 7 2) Ayala, Jordan 7
3) Malloy, George 7 4) Donovan, Braedy 8
-- Greater Scranton YMCA 'B' NT X2:46.54
1) Agnello, Andraye 7 2) Curtin, Charles 6
3) Donovan, Ethan 6 4) Kapmeyer, William 6

Event 80 Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay 09 - 10 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Pocono Family YMCA 'A' 2:09.39 2:55.70 7
1) Naturale, Shane B 10 2) Gardina, Kieran 10
3) Mackowski, Eryk 9 4) Oliver, Kareem F 10
2 Greater Scranton YMCA 'A' 3:04.34 3:09.51
1) Ayala, Royli 9 2) Arneil, Ronald 10
3) Slish, Owen 9 4) McLaine, Roland 10

Event 82 Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay 11 - 12 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Pocono Family YMCA 'A' 2:04.30 2:05.85 7
1) Oliver, Donovan B 11 2) Yagan, Adam 12
3) Mui, Carter E 11 4) Zhao, Jason 12
2 Greater Scranton YMCA 'A' 2:28.24 2:28.33
1) Furcon, Luke 12 2) Petraitis, Garek 11
3) Suarez, Renzo 11 4) Agnello, Adrian 11
-- Pocono Family YMCA 'B' NT X2:20.81
1) Johnson, Connor 12 2) Witty, Devon 12
3) Poveromo, Brandon R 12 4) Ong, William 11

Event 84 Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay 13 - 14 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Pocono Family YMCA 'A' 1:35.11 1:55.11 7
1) McCabe, Michael 13 2) Mui, Tyler S 14
3) Oliver, Justin A 14 4) Williams, Mark I 14

Event 86 Boys 15-21 200 Yard Freestyle Relay 15 - 21 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Pocono Family YMCA 'A' 1:38.09 1:43.56 7
1) Cerbone, William Z 15 2) Gonzalez, Benjamin D 16
3) McCabe, Thomas 15 4) McCabe, Owen 17

Women - 15 - 21 Division - Team Rankings - Through Event 86

1. Pocono Family YMCA 76 2. Greater Scranton YMCA 6

Men - 15 - 21 Division - Team Rankings - Through Event 86

1. Pocono Family YMCA 78 2. Greater Scranton YMCA 5

Women - 13 - 14 Division - Team Rankings - Through Event 86

1. Pocono Family YMCA 51 2. Greater Scranton YMCA 21

Men - 13 - 14 Division - Team Rankings - Through Event 86

1. Pocono Family YMCA 41 2. Greater Scranton YMCA 20

Women - 11 - 12 Division - Team Rankings - Through Event 86

1. Pocono Family YMCA 52 2. Greater Scranton YMCA 15

Men - 11 - 12 Division - Team Rankings - Through Event 86

1. Pocono Family YMCA 63 2. Greater Scranton YMCA 8

Women - 09 - 10 Division - Team Rankings - Through Event 86

1. Pocono Family YMCA 50 2. Greater Scranton YMCA 13

Men - 09 - 10 Division - Team Rankings - Through Event 86

1. Pocono Family YMCA 36 2. Greater Scranton YMCA 14

Women - 08 - U Division - Team Rankings - Through Event 86

1. Greater Scranton YMCA 27 2. Pocono Family YMCA 7

Men - 08 - U Division - Team Rankings - Through Event 86

1. Greater Scranton YMCA 26 2. Pocono Family YMCA 8




This page was generated in 0.0469 seconds.



Copyright© 2001-2018  PennDel Swimming. All rights reserved.
Site is best viewed at 1024x768