PENN-DEL YMCA SWIM LEAGUE

  Logged in as: Guest (Login | Register)
 Navigation


Contact Us

363,216 visitors
Since 7/1/2005 7:20:44 PM

Visitors today: 317



View Dual Meet Results
Printable Results
  Home Team Away Team
Meet Date Sunday, November 12, 2017     Warm-up: 11:30AM
Team Names Wilkes-Barre-Monroe G Hazelton-Monroe G
Coaches Names:
Referee:  
Administrative Official:  
Meet Manager Operator:
Overall Score of Meet:       
8 and Under (Mini) Age Group Score:
9-10 (Cadet) Age Group Score:
11-12 (Prep) Age Group Score:
13-14 (Junior) Age Group Score:
Open (Senior) Age Group Score:






Licensed to Penn-Del Swim League - For Office Use Only License
HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 11/20/2017 08:48 AM
Monroe Division WBYv HAZY 11-12-2017 - 11/12/2017
Monroe- PennDel Swim League
Results

Event 3 Girls 13-14 200 Yard Medley Relay 13 - 14 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Freeland YMCA 'A' 2:05.27 2:12.64 7
1) Dando, Madison 14 2) Hunsinger, Sadie 13
3) Cartwright, Ashtyn 13 4) Vajda, Faith 13

Event 5 Girls 11-12 200 Yard Medley Relay 11 - 12 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Freeland YMCA 'A' 2:32.47 3:18.62 7
1) Tarapchak, Jana 11 2) Sabatos, Abby 12
3) MacCollum, Jordyn 11 4) Bartel, Juliette 11

Event 7 Girls 9-10 200 Yard Medley Relay 09 - 10 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Freeland YMCA 'A' 2:46.73 2:49.46 7
1) Katona, Zoe 10 2) Geiger, Madison 9
3) Alcantara, Emilia 10 4) Geiger, Alexandra 9
-- Freeland YMCA 'B' NT XDQ
1) Callavini, Sophia 9 2) Leonard, Taryn 9
3) Washko, Georgia 9 4) Matteo, Madison 10

Event 11 Girls 15-21 200 Yard Freestyle 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Walting, Margaret 15 WBY 2:08.97 2:07.49 5
2 Mahler, Emily 15 WBY 2:15.33 2:14.85 3

Event 13 Girls 13-14 200 Yard Freestyle 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Vajda, Faith 13 HAZY NT 2:41.15 5
2 Ryan, Emily 14 WBY 3:06.72 3:02.31 3

Event 15 Girls 11-12 200 Yard Freestyle 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 MacCollum, Jordyn 11 HAZY 2:57.86 3:00.46 5
2 Sabatos, Abby 12 HAZY 3:14.61 3:06.75 3
3 Lazinsky, Dinah 11 WBY NT 3:15.88 1
-- Sadowski, Maris 12 HAZY 2:22.72 X2:24.82

Event 17 Girls 15-21 50 Yard Freestyle 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Walting, Margaret 15 WBY 25.35 25.12 5
2 Lloyd, Sydney 15 HAZY 24.93 25.62 3
3 Smith, Corinne 18 WBY 27.14 29.00 1

Event 19 Girls 13-14 50 Yard Freestyle 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Cartwright, Ashtyn 13 HAZY 30.68 31.63 5

Event 21 Girls 11-12 50 Yard Freestyle 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Cabonilas, Cassandra 12 WBY 28.48 27.90 5
2 Marino, Bella 12 HAZY 34.30 35.47 3
3 Kline, Erica 12 WBY 41.50 36.88 1
4 Bartel, Juliette 11 HAZY NT 40.58
5 Tarapchak, Jana 11 HAZY 41.40 x41.19

Event 23 Girls 9-10 50 Yard Freestyle 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Katona, Zoe 10 HAZY 33.17 33.02 5
2 Dinh, Kimberly 10 WBY 46.77 36.11 3
3 Brown, Mackenzie 10 WBY NT 40.73 1
4 Dehnel, Calli 10 WBY 46.97 x42.41
5 Geiger, Madison 9 HAZY 42.07 45.26
6 Matteo, Madison 10 HAZY NT x53.90
-- Leonard, Taryn 9 HAZY 56.81 X53.98

Event 25 Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle 08 - U Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ochs, Lia 8 HAZY 19.47 18.94 5
2 Toniatti, Alexa 8 WBY NT 20.77 3

Event 27 Girls 15-21 100 Yard Backstroke 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mahler, Emily 15 WBY 1:07.79 1:08.48 5
2 Smith, Corinne 18 WBY 1:09.42 1:17.21 3
-- Lloyd, Sydney 15 HAZY 1:08.19 X1:10.21

Event 29 Girls 13-14 100 Yard Backstroke 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dando, Madison 14 HAZY 1:00.29 1:02.27 5

Event 31 Girls 11-12 50 Yard Backstroke 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Marino, Bella 12 HAZY 44.28 44.62 5
2 Kline, Erica 12 WBY 52.25 45.08 3
-- Blasko, Gabby 12 HAZY 43.41 X40.99
-- Tarapchak, Jana 11 HAZY 55.91 X53.64
-- Bartel, Juliette 11 HAZY NT DQ

Event 33 Girls 9-10 50 Yard Backstroke 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Geiger, Alexandra 9 HAZY 48.41 49.27 5
2 Cookus-Gnoinski, Morgan 10 WBY NT 52.49 3
3 Callavini, Sophia 9 HAZY 54.99 52.94 1
-- Caldwell, Rebecca 9 HAZY 53.47 X55.20

Event 35 Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke 08 - U Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Fogarty, Madison 8 HAZY 28.13 23.17 5
2 Michael, Lillian 6 WBY NT 25.45 3

Event 37 Girls 15-21 100 Yard Breaststroke 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Alcantara, Alberiluz 16 HAZY 1:25.84 DQ

Event 39 Girls 13-14 100 Yard Breaststroke 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hunsinger, Sadie 13 HAZY 1:15.19 1:15.26 5

Event 41 Girls 11-12 50 Yard Breaststroke 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Blasko, Gabby 12 HAZY 41.49 42.63 5
2 Olsen, Chrissy 11 WBY 46.09 43.89 3
3 Lazinsky, Dinah 11 WBY NT 47.33 1
4 Tarapchak, Jana 11 HAZY 58.61 52.01
-- Marino, Bella 12 HAZY 48.93 X51.97
-- Bartel, Juliette 11 HAZY NT X1:05.79

Event 43 Girls 9-10 50 Yard Breaststroke 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Alcantara, Emilia 10 HAZY 42.90 42.07 5
2 Burton, Abigail 10 WBY NT 56.96 3
3 Geiger, Madison 9 HAZY 54.18 57.85 1
4 Leonard, Taryn 9 HAZY NT x1:06.03
-- Cookus-Gnoinski, Morgan 10 WBY NT DQ
-- Matteo, Madison 10 HAZY NT XDQ

Event 45 Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke 08 - U Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ochs, Lia 8 HAZY 25.19 26.02 5
2 Fogarty, Madison 8 HAZY 29.11 28.90 3
3 Toniatti, Alexa 8 WBY NT 32.69 1
-- Villafuerte, Pauline 7 WBY NT DQ

Event 47 Girls 15-21 500 Yard Freestyle 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lloyd, Sydney 15 HAZY 5:41.11 5:53.08 5
-- Alcantara, Alberiluz 16 HAZY 7:34.84 X8:02.82

Event 49 Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle 08 - U Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Savner, Claire 7 WBY 1:02.39 45.57 5
2 Villafuerte, Pauline 7 WBY 1:04.51 55.64 3
-- Ochs, Lia 8 HAZY 41.43 X42.25
-- Fogarty, Madison 8 HAZY 50.64 X45.65

Event 51 Girls 9-10 100 Yard Freestyle 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dinh, Kimberly 10 WBY NT 1:25.10 5
2 Geiger, Alexandra 9 HAZY 1:33.36 1:29.66 3
3 Washko, Georgia 9 HAZY NT 1:35.86 1
4 Dehnel, Calli 10 WBY NT 1:41.66
5 Caldwell, Rebecca 9 HAZY NT x1:52.29
-- Schlifka, Tatiana 10 WBY NT X1:30.22
-- Dixon, Jayla 9 WBY NT X1:47.76

Event 53 Girls 11-12 100 Yard Freestyle 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sadowski, Maris 12 HAZY 1:05.01 1:06.05 5
2 Lo, Bianca 11 WBY NT 1:09.59 3
3 Kline, Erica 12 WBY 1:44.75 1:26.86 1
4 Sabatos, Abby 12 HAZY 1:26.39 1:28.25
5 Lazinsky, Dinah 11 WBY NT x1:31.27
-- MacCollum, Jordyn 11 HAZY 1:21.27 X1:21.12

Event 55 Girls 13-14 100 Yard Freestyle 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dando, Madison 14 HAZY 57.77 59.32 5
2 Ryan, Emily 14 WBY 1:25.05 1:24.89 3

Event 57 Girls 15-21 100 Yard Freestyle 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Walting, Margaret 15 WBY 55.28 57.65 5
2 Lloyd, Sydney 15 HAZY 54.02 58.73 3

Event 59 Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly 08 - U Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ochs, Lia 8 HAZY 21.27 23.17 5
2 Savner, Claire 7 WBY NT 26.61 3
3 Fogarty, Madison 8 HAZY 26.29 30.73 1

Event 61 Girls 9-10 50 Yard Butterfly 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Betnar, Ava 10 WBY 42.28 37.71 5
2 Katona, Zoe 10 HAZY 38.75 38.94 3
3 Brown, Mackenzie 10 WBY NT 55.84 1
4 Callavini, Sophia 9 HAZY NT 58.15
5 Washko, Georgia 9 HAZY NT x1:03.15

Event 63 Girls 11-12 50 Yard Butterfly 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sadowski, Maris 12 HAZY 37.06 34.52 5
2 Olsen, Chrissy 11 WBY 44.66 43.90 3
-- Sabatos, Abby 12 HAZY 52.77 X1:06.77

Event 65 Girls 13-14 100 Yard Butterfly 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Vajda, Faith 13 HAZY 1:34.01 1:32.24 5

Event 67 Girls 15-21 100 Yard Butterfly 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Alcantara, Alberiluz 16 HAZY 1:23.82 1:26.40 5

Event 69 Girls 9-10 100 Yard IM 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Alcantara, Emilia 10 HAZY 1:24.63 1:25.49 5
2 Betnar, Ava 10 WBY 1:29.32 1:27.49 3
3 Caldwell, Rebecca 9 HAZY 2:01.19 2:03.47 1
-- Schlifka, Tatiana 10 WBY NT X1:48.69
-- Dixon, Jayla 9 WBY NT X2:08.72
-- Burton, Abigail 10 WBY NT DQ
-- Leonard, Taryn 9 HAZY NT DNF

Event 71 Girls 11-12 200 Yard IM 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Cabonilas, Cassandra 12 WBY 2:35.96 2:35.04 5
2 Lo, Bianca 11 WBY NT 3:01.19 3
3 Blasko, Gabby 12 HAZY 2:31.83 3:15.29 1

Event 73 Girls 13-14 200 Yard IM 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hunsinger, Sadie 13 HAZY 2:30.20 2:36.54 5
2 Cartwright, Ashtyn 13 HAZY 2:57.44 3:00.13 3

Event 75 Girls 15-21 200 Yard IM 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mahler, Emily 15 WBY NT 2:38.75 5
2 Alcantara, Alberiluz 16 HAZY 2:53.18 3:06.55 3

Event 79 Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay 09 - 10 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Wilkes-Barre Family YMCA 'B' NT 2:48.07 7
1) Brown, Mackenzie 10 2) Burton, Abigail 10
3) Cookus-Gnoinski, Morgan 10 4) Dinh, Kimberly 10
2 Freeland YMCA 'A' 2:07.19 3:21.25
1) Washko, Georgia 9 2) Caldwell, Rebecca 9
3) Matteo, Madison 10 4) Callavini, Sophia 9
-- Freeland YMCA 'B' 2:26.89 XDQ
1) Alcantara, Emilia 10 2) Geiger, Alexandra 9
3) Geiger, Madison 9 4) Katona, Zoe 10

Event 81 Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay 11 - 12 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Freeland YMCA 'A' 2:11.89 DQ
1) Blasko, Gabby 12 2) Marino, Bella 12
3) MacCollum, Jordyn 11 4) Sadowski, Maris 12

Event 83 Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay 13 - 14 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Wilkes-Barre Family YMCA 'A' 1:56.93 XDQ
1) Lazinsky, Dinah 11 2) Cabonilas, Cassandra 12
3) Lo, Bianca 11 4) Olsen, Chrissy 11
-- Freeland YMCA 'A' 1:44.63 XDQ
1) Dando, Madison 14 2) Cartwright, Ashtyn 13
3) Vajda, Faith 13 4) Hunsinger, Sadie 13

Women - 15 - 21 Division - Team Rankings - Through Event 85

1. Wilkes-Barre Family YMCA 32 2. Freeland YMCA 19

Men - 15 - 21 Division - Team Rankings - Through Event 85

1. Wilkes-Barre Family YMCA 37 2. Freeland YMCA 24

Women - 13 - 14 Division - Team Rankings - Through Event 85

1. Freeland YMCA 45 2. Wilkes-Barre Family YMCA 6

Men - 13 - 14 Division - Team Rankings - Through Event 85

1. Freeland YMCA 43 2. Wilkes-Barre Family YMCA 25

Women - 11 - 12 Division - Team Rankings - Through Event 85

1. Freeland YMCA 39 2. Wilkes-Barre Family YMCA 29

Men - 11 - 12 Division - Team Rankings - Through Event 85

1. Freeland YMCA 47 2. Wilkes-Barre Family YMCA 11

Women - 09 - 10 Division - Team Rankings - Through Event 85

1. Freeland YMCA 37 2. Wilkes-Barre Family YMCA 31

Men - 09 - 10 Division - Team Rankings - Through Event 85

1. Freeland YMCA 35 2. Wilkes-Barre Family YMCA 29

Women - 08 - U Division - Team Rankings - Through Event 85

1. Freeland YMCA 24 2. Wilkes-Barre Family YMCA 18

Men - 08 - U Division - Team Rankings - Through Event 85

1. Wilkes-Barre Family YMCA 21




This page was generated in 0.0313 seconds.



Copyright© 2001-2018  PennDel Swimming. All rights reserved.
Site is best viewed at 1024x768