PENN-DEL YMCA SWIM LEAGUE

  Logged in as: Guest (Login | Register)
 Navigation


Contact Us

363,216 visitors
Since 7/1/2005 7:20:44 PM

Visitors today: 323



View Dual Meet Results
Printable Results
  Home Team Away Team
Meet Date Saturday, November 11, 2017     Warm-up: 1:30PM
Team Names Hatboro-Jefferson B Pottstown-Jefferson B
Coaches Names:
Referee:  
Administrative Official:  
Meet Manager Operator:
Overall Score of Meet:       
8 and Under (Mini) Age Group Score:
9-10 (Cadet) Age Group Score:
11-12 (Prep) Age Group Score:
13-14 (Junior) Age Group Score:
Open (Senior) Age Group Score:






Licensed to Penn-Del Swim League - For Office Use Only License
HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 11/15/2017 05:42 PM
Haty vs Pottstown Boys Dual Meet
Jefferson Division - PennDel Swim League
Results

Event 1 Boys 15-21 200 Yard Medley Relay 15 - 21 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Hatboro Area YMCA Hurricanes 'A' 2:01.45 X2:05.39
1) Patel, Aryan 13 2) Quigley, Matthew 16
3) Palau, Ian T 17 4) Fordham, Micah 13

Event 3 Boys 11-12 200 Yard Medley Relay 11 - 12 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Pottstown YMCA Seahawks 'A' 2:28.70 2:30.43 7
1) Mushick, Reese 11 2) Vidal, Tito 11
3) Wilson, Cameron 12 4) Reiter, Zachary 11
-- Hatboro Area YMCA Hurricanes 'A' 2:30.25 X2:31.90
1) Kistner, Ian 12 2) Savadove, Kai 12
3) McDonnell, Owen 12 4) Kelly, Sean 12

Event 4 Boys 9-10 200 Yard Medley Relay 09 - 10 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Pottstown YMCA Seahawks 'A' 2:56.94 3:20.70 7
1) Vidal, Alejandro 9 2) Schafer, Luke 9
3) Schatzman, Luke 9 4) Testa, Dominic 9
-- Hatboro Area YMCA Hurricanes 'A' 3:35.41 X3:25.64
1) Dinh, Dylan 9 2) Gambashidze, Luka 10
3) Lam, Nhat 'nick' 9 4) McDonnell, Declan 9

Event 5 Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay 08 - U Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Hatboro Area YMCA Hurricanes 'A' 2:14.70 X2:14.71
1) Roode, Gregory 8 2) Luddecke, Jared 6
3) Maxwell, James 7 4) Mishchenko, George 7

Event 6 Boys 15-21 200 Yard Freestyle 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Cassa, Nick 17 PTY 2:05.91 2:01.88 5
2 Quigley, Matthew 16 HATY NT 2:13.86 3

Event 7 Boys 13-14 200 Yard Freestyle 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sprenkle, Hunter 14 PTY 1:58.26 2:01.54 5
2 Fordham, Micah 13 HATY 2:40.43 2:36.76 3

Event 8 Boys 11-12 200 Yard Freestyle 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Wilson, Cameron 12 PTY 2:26.98 2:15.41 5
2 Kistner, Ian 12 HATY NT 2:39.88 3
3 Brown, Kadden 11 HATY 2:55.52 2:51.91 1
4 Reiter, Zachary 11 PTY NT 3:24.52
-- Carroll, Christopher 11 HATY 3:01.45 X2:58.29

Event 9 Boys 15-21 50 Yard Freestyle 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Palau, Ian T 17 HATY 22.99 23.64 5
2 Eves, Justin 15 PTY 25.10 23.99 3

Event 10 Boys 13-14 50 Yard Freestyle 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Fay, Shawn 14 HATY 29.34 28.11 5
2 Patel, Aryan 13 HATY 29.77 30.82 3
3 Porter, Gavin 13 PTY 37.76 31.43 1
-- Fordham, Micah 13 HATY 31.61 X32.99

Event 11 Boys 11-12 50 Yard Freestyle 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Vennera, Deven 11 PTY 31.50 29.94 5
2 Kelly, Sean 12 HATY 32.78 33.11 3
3 McDonnell, Owen 12 HATY 31.71 35.11 1
4 Pashkov, Boris 12 HATY 35.84 x36.42
5 Porter, Patrick 11 PTY 41.73 37.77
-- Savadove, Kai 12 HATY 37.22 X35.45
-- Spear, Paul 11 HATY 39.31 X40.17
-- Larsen, Corbin 11 HATY 41.81 X40.81

Event 12 Boys 9-10 50 Yard Freestyle 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lam, Nhat 'nick' 9 HATY 39.08 39.56 5
2 Miscavage, Jack 10 PTY NT 43.05 3
3 Smith, Jayden 10 HATY 48.99 44.17 1
4 Auspitz, Jacob 9 HATY 46.44 x47.91
5 Rivera, Cristian 9 PTY NT 50.95
6 Miscavage, Andrew 10 PTY NT x53.26
-- McDonnell, Declan 9 HATY 46.67 X45.88
-- Xi, Jonathan 9 HATY 1:09.04 X1:00.51

Event 13 Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle 08 - U Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Roode, Gregory 8 HATY 18.37 J19.06 5
2 Keiffer, Michael 8 PTY NT J21.45 3
3 Maxwell, James 7 HATY 23.32 J21.32 1
4 Mishchenko, George 7 HATY 26.75 x26.44
-- Carroll, Matthew 8 HATY 30.17 X31.41
-- Luddecke, Jared 6 HATY 28.90 X33.59

Event 14 Boys 15-21 100 Yard Backstroke 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Palau, Ian T 17 HATY 53.17 1:03.36 5

Event 15 Boys 13-14 100 Yard Backstroke 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Wounderly, Jesse 13 PTY 1:05.07 1:05.62 5
2 Fay, Shawn 14 HATY 1:15.46 1:15.11 3
3 Patel, Aryan 13 HATY 1:32.51 1:30.63 1

Event 16 Boys 11-12 50 Yard Backstroke 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kistner, Ian 12 HATY 34.25 34.62 5
2 Vidal, Tito 11 PTY 42.75 38.38 3
3 Kelly, Sean 12 HATY 39.98 38.60 1
4 Mushick, Reese 11 PTY 42.15 43.00
-- Brown, Kadden 11 HATY 42.88 X41.18
-- Pashkov, Boris 12 HATY 51.53 X45.71
-- Larsen, Corbin 11 HATY NT X59.49
-- Spear, Paul 11 HATY 53.80 XDQ

Event 17 Boys 9-10 50 Yard Backstroke 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Testa, Dominic 9 PTY 45.63 40.67 5
2 Lam, Nhat 'nick' 9 HATY 45.44 43.06 3
3 Smith, Jayden 10 HATY NT 52.66 1
4 Miscavage, Jack 10 PTY NT 53.05
5 Miscavage, Andrew 10 PTY NT x1:03.54
-- Auspitz, Jacob 9 HATY NT X57.46
-- Gambashidze, Luka 10 HATY NT DQ
-- McDonnell, Declan 9 HATY 54.32 XDQ
-- Xi, Jonathan 9 HATY 1:09.38 XDQ

Event 18 Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke 08 - U Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Vidal, Esteban 8 PTY 26.55 21.35 5
2 Roode, Gregory 8 HATY 22.25 22.42 3
3 Milone, Colton 7 PTY 31.14 24.83 1
4 Maxwell, James 7 HATY 28.41 28.36
-- Luddecke, Jared 6 HATY 33.64 X32.27
-- Carroll, Matthew 8 HATY 31.71 X34.81
-- Mishchenko, George 7 HATY 29.87 XDQ

Event 19 Boys 15-21 100 Yard Breaststroke 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Quigley, Matthew 16 HATY 1:10.75 1:10.37 5
2 Cassa, Nick 17 PTY 1:05.47 1:10.57 3

Event 20 Boys 13-14 100 Yard Breaststroke 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Fordham, Micah 13 HATY NT 1:26.79 5
2 Porter, Gavin 13 PTY NT 1:42.94 3
-- Fay, Shawn 14 HATY 1:23.29 X1:30.24

Event 21 Boys 11-12 50 Yard Breaststroke 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Vennera, Deven 11 PTY 42.51 38.48 5
2 Savadove, Kai 12 HATY 44.13 44.19 3
3 Reiter, Zachary 11 PTY 47.80 46.61 1
4 Carroll, Christopher 11 HATY 50.74 53.89
5 Porter, Patrick 11 PTY 1:04.54 x56.06
-- Spear, Paul 11 HATY 1:09.41 DQ

Event 22 Boys 9-10 50 Yard Breaststroke 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Vidal, Alejandro 9 PTY 54.81 47.15 5
2 Gambashidze, Luka 10 HATY 58.75 1:02.45 3
3 Xi, Jonathan 9 HATY NT 1:07.77 1
4 Dinh, Dylan 9 HATY 1:04.36 x1:10.86
5 Miscavage, Andrew 10 PTY NT 1:26.80
-- Smith, Jayden 10 HATY NT X1:04.34
-- Rivera, Cristian 9 PTY NT DQ
-- Auspitz, Jacob 9 HATY NT XDQ

Event 23 Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke 08 - U Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Maxwell, James 7 HATY 39.88 X40.33
-- Luddecke, Jared 6 HATY 48.38 DQ
-- Roode, Gregory 8 HATY 28.03 DQ

Event 24 Boys 15-21 500 Yard Freestyle 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sprenkle, Hunter 14 PTY 5:17.99 5:31.51 5
2 Wounderly, Jesse 13 PTY 5:56.42 5:59.60 3
3 Quigley, Matthew 16 HATY NT 6:21.46 1

Event 25 Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle 08 - U Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Vidal, Esteban 8 PTY 52.49 43.82 5
2 Milone, Colton 7 PTY 58.10 49.44 3
3 Keiffer, Michael 8 PTY NT x50.92
4 Mishchenko, George 7 HATY NT 1:02.25 1
5 Carroll, Matthew 8 HATY NT 1:08.97
-- Roode, Gregory 8 HATY 52.61 X46.43

Event 26 Boys 9-10 100 Yard Freestyle 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Testa, Dominic 9 PTY NT 1:20.39 5
2 Schafer, Luke 9 PTY NT 1:29.58 3
3 Schatzman, Luke 9 PTY NT x1:40.24
4 Gambashidze, Luka 10 HATY NT 1:46.77 1
5 Dinh, Dylan 9 HATY NT 1:54.23
-- Smith, Jayden 10 HATY NT X1:47.18

Event 27 Boys 11-12 100 Yard Freestyle 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kelly, Sean 12 HATY 1:22.86 1:19.00 5
2 Carroll, Christopher 11 HATY 1:20.48 1:23.25 3
3 Porter, Patrick 11 PTY 1:35.91 1:25.75 1
4 Larsen, Corbin 11 HATY NT x1:39.38
-- McDonnell, Owen 12 HATY 1:19.59 X1:20.88
-- Brown, Kadden 11 HATY 1:27.63 X1:22.20
-- Pashkov, Boris 12 HATY 1:26.75 X1:25.20

Event 28 Boys 13-14 100 Yard Freestyle 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sprenkle, Hunter 14 PTY 56.36 58.65 5
2 Fay, Shawn 14 HATY 1:04.31 1:06.61 3
-- Fordham, Micah 13 HATY NT X1:15.71
-- Patel, Aryan 13 HATY 1:23.03 X1:15.97

Event 29 Boys 15-21 100 Yard Freestyle 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Eves, Justin 15 PTY 54.15 55.32 5

Event 30 Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly 08 - U Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Vidal, Esteban 8 PTY NT 20.90 5
2 Keiffer, Michael 8 PTY NT 29.20 3
3 Milone, Colton 7 PTY 49.34 x30.56
4 Maxwell, James 7 HATY 37.32 34.75 1
-- Carroll, Matthew 8 HATY 46.87 DQ
-- Mishchenko, George 7 HATY NT XDQ

Event 31 Boys 9-10 50 Yard Butterfly 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Vidal, Alejandro 9 PTY NT 52.62 5
2 Lam, Nhat 'nick' 9 HATY 54.87 55.26 3
3 Schatzman, Luke 9 PTY NT 58.70 1
-- Auspitz, Jacob 9 HATY 1:03.58 X1:04.61
-- Dinh, Dylan 9 HATY NT X1:07.81
-- Gambashidze, Luka 10 HATY 1:07.71 XDQ
-- Xi, Jonathan 9 HATY NT DQ

Event 32 Boys 11-12 50 Yard Butterfly 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 McDonnell, Owen 12 HATY 39.09 J41.26 5
2 Mushick, Reese 11 PTY 44.09 J43.62 3
3 Savadove, Kai 12 HATY 46.90 J43.22 1
4 Larsen, Corbin 11 HATY 53.38 x50.05
-- Pashkov, Boris 12 HATY 51.20 XDQ
-- Spear, Paul 11 HATY 1:03.28 XDQ

Event 33 Boys 13-14 100 Yard Butterfly 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Wounderly, Jesse 13 PTY NT 1:12.72 5
2 Fordham, Micah 13 HATY NT 1:31.60 3

Event 34 Boys 15-21 100 Yard Butterfly 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Cassa, Nick 17 PTY 1:04.04 1:02.07 5

Event 35 Boys 9-10 100 Yard IM 09 - 10 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Schafer, Luke 9 PTY NT 1:42.71 5
2 Miscavage, Jack 10 PTY NT 1:57.72 3
3 Dinh, Dylan 9 HATY 2:02.70 2:04.31 1
4 Rivera, Cristian 9 PTY NT x2:22.32
-- McDonnell, Declan 9 HATY 2:05.75 DQ
-- Lam, Nhat 'nick' 9 HATY 1:53.14 XDQ

Event 36 Boys 11-12 200 Yard IM 11 - 12 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Wilson, Cameron 12 PTY 2:35.59 2:32.01 5
2 Kistner, Ian 12 HATY 3:07.41 3:00.06 3
3 Vidal, Tito 11 PTY NT 3:12.75 1
4 Brown, Kadden 11 HATY 3:35.27 3:23.01
-- Carroll, Christopher 11 HATY NT XDQ

Event 37 Boys 13-14 200 Yard IM 13 - 14 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Porter, Gavin 13 PTY NT 3:12.65 5
2 Patel, Aryan 13 HATY 3:29.78 3:19.34 3

Event 38 Boys 15-21 200 Yard IM 15 - 21 Division
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Palau, Ian T 17 HATY 2:19.33 2:21.20 5
2 Eves, Justin 15 PTY 2:32.70 2:34.20 3

Event 39 Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay 08 - U Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Hatboro Area YMCA Hurricanes 'A' 1:49.14 X2:02.91
1) Maxwell, James 7 2) Luddecke, Jared 6
3) Mishchenko, George 7 4) Carroll, Matthew 8

Event 40 Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay 09 - 10 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hatboro Area YMCA Hurricanes 'A' 2:34.32 3:38.79 7
1) McDonnell, Declan 9 2) Auspitz, Jacob 9
3) Xi, Jonathan 9 4) Smith, Jayden 10
-- Pottstown YMCA Seahawks 'A' 2:31.52 X3:04.79
1) Testa, Dominic 9 2) Miscavage, Jack 10
3) Rivera, Cristian 9 4) Schatzman, Luke 9

Event 41 Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay 11 - 12 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Hatboro Area YMCA Hurricanes 'A' 2:14.43 X2:19.08
1) McDonnell, Owen 12 2) Brown, Kadden 11
3) Kistner, Ian 12 4) Kelly, Sean 12
-- Pottstown YMCA Seahawks 'A' 2:11.25 X2:19.96
1) Porter, Patrick 11 2) Vennera, Deven 11
3) Reiter, Zachary 11 4) Vidal, Tito 11
-- Hatboro Area YMCA Hurricanes 'B' 2:30.91 DQ
1) Carroll, Christopher 11 2) Savadove, Kai 12
3) Larsen, Corbin 11 4) Pashkov, Boris 12

Event 43 Boys 15-21 200 Yard Freestyle Relay 15 - 21 Division
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Hatboro Area YMCA Hurricanes 'A' 1:37.81 X2:00.89
1) Quigley, Matthew 16 2) Patel, Aryan 13
3) Smith, Ronan R 17 4) Palau, Ian T 17

Men - 15 - 21 Division - Team Rankings - Through Event 43

1. Pottstown YMCA Seahawks 32 2. Hatboro Area YMCA Hurricanes 24

Men - 13 - 14 Division - Team Rankings - Through Event 43

1. Pottstown YMCA Seahawks 29 1. Hatboro Area YMCA Hurricanes 29

Men - 11 - 12 Division - Team Rankings - Through Event 43

1. Pottstown YMCA Seahawks 36 2. Hatboro Area YMCA Hurricanes 34

Men - 09 - 10 Division - Team Rankings - Through Event 43

1. Pottstown YMCA Seahawks 42 2. Hatboro Area YMCA Hurricanes 26

Men - 08 - U Division - Team Rankings - Through Event 43

1. Pottstown YMCA Seahawks 25 2. Hatboro Area YMCA Hurricanes 11




This page was generated in 0.0625 seconds.



Copyright© 2001-2018  PennDel Swimming. All rights reserved.
Site is best viewed at 1024x768